8*40 = 320 * 2 = $640 for the 2 workers
640/2000 = 0.32
labor cost is 32% of the revenue
Answer:
the probability the rock has raritanium is 0.9670
Step-by-step explanation:
These events have been defined as
Z: sample has raritanium
Y: the reading from detector is positive
Z': sample has no raritanium
Y': Reading from detector is negative
P(z) = 0.13
P(y'/z) = 0.02
P(y/z')= 0.005
We need to find p(z/y)
= p(z/y) = p(z ∩ y)/p(y)
= P(z) - p(z∩y)/0.13 = 0.02
Remember the value of p(z) = 0.13
So when we cross multiply we get
0.13 - p(z ∩ y) = 0.02 x 0.13
0.13 - p(z ∩ y) = 0.0026
-p(z ∩ y) = 0.0026 - 0.13
Such that
p(z ∩ y) = 0.1274
P(y/z')= 0.005
P(z∩y') = 0.005
Since p(z) = 0.13
P(z') = 1-0.13
P(y) - p(z∩y)/0.87 = 0.005
We cross multiply
P(y) - 0.1274 = 0.005x0.87
P(y) = 0.1274+0.00435
P(y) = 0.13175
We have 0.1274/0.13175
= 0.9670
So we conclude that probability rock has raritanium is 0.9670
The outcomes on rolling a 5-sided die are : {1,2,3,4,5,6}
The factors of these outcomes are:
1 = 1 x 1
2 = 1 x 2
3 = 1 x 3
4 = 2 x 2
5 = 1 x 5
6 = 2 x 3
1 is not a prime number. So the numbers which have 2 prime factors are 4 and 6.
Thus, number of favorable outcomes = 2
The probability of rolling a number with exactly 2 prime factors = 2/6 = 1/3
The possible answers are A C and D because they all have at least a half pint of paint.
Solve for x.
(3x+1)2-100=0
(3x+1)2=100
3x+1=100/2
3x=50-1
x=49/3
x=16.33333
Hope that helps. If you have any other questions feel free to ask me