answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
soldier1979 [14.2K]
1 year ago
5

Using the following prices, calculate the unit price to determine how much it would cost for 7 granola bars and 9 bottles of wat

er.
$7.14 for 6 granola bars


$8.72 for 8 bottles of water



a. $18.14


b. $18.63


c. $21.41


d. $31.72
Mathematics
2 answers:
Alex73 [517]1 year ago
4 0
$7.14 divided by 6 equals $1.19. That means the granola bars cost $1.19, so 7 granola bars would be $8.05. We then bring $8.05 down.

$8.05

$8.72 divided by 8 equals $1.09. That means 1 bottle of water cost $1.09, so 9 bottles of water would be $10.09.

$8.05 + $ 10.09 = $18.14
4vir4ik [10]1 year ago
4 0

your answer would be A

You might be interested in
Alexa buys 27 stamps, each stamp is of 1 square unit of area. She exchanges them for 8 sugar cubes, whose total volume is numeri
Vikentia [17]
The answer is 8 sugar cubes
8 0
2 years ago
Which test point holds true for y − 2x ≤ 1?
CaHeK987 [17]
So in order to find the correct answer, we can just easily plug in the values to check which ordered pair matches the given inequality above. So based on my solutions, the correct answer would be the last pair. 
<span> y − 2x ≤ 1
0 - 2(5)</span> ≤ 1
0-10  ≤ 1
-10  ≤ 1
Hope this answer helps.
3 0
1 year ago
What is 1\3 (12 - 9y)
iren [92.7K]

Answer:

4-3y

Hope this helps!

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Use the diagram to find the measure of each of the angles.
just olya [345]
Angle AQB is x = 90

Angle ASB is x = 90

Angle ALB is x = 90

Angle ATB is x = 90

Angle ARB is x = 90

<span>BWD is x < 90</span>
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Show that b^2 is greater than equal to or less than ac, according as a, b, c are in A.P., G.P.
ValentinkaMS [17]

Answer/Step-by-step explanation  (ac > b² or b² < ac. )

A/c to question, we have to show:-

b² >ac in A.P ........ (1)

b² = ac in G.P .....(2)

b² < ac in H.P. ..... (3)

b = a+c/2 (A.P)

b = √ac ( G.P)

b = 2ac/a+c (H.P)

In A.P :

b² > ac = b² - ac

= (a+c/2)² - ac

= (a²+2ac+c²/4) - ac  = a² + 2ac + c² - 4ac / 4

= a² - 2ac + c² / 4  = ( a - c ) ² / 4 > 0  Hence, b²>ac

In G.P:-

b = √ac

Hence, b² = ac

In H.P :-  b² < ac = ac > b²  = ac - b²  = ac - ( 2ac / a+c)

= ac(a+c) - 2ac / a+c

= a²c + ac² - 2ac / a+c

= ac(2ac - 2) / a+c > 0

Hence, ac > b² or b² < ac.

5 0
1 year ago
Other questions:
  • Patrick and Brooklyn are making decisions about their bank accounts. Patrick wants to deposit $300 as a principle amount, with a
    10·2 answers
  • Bob is having a party and want to order some cake. there will be 57 guest and he wants to make sure that everyone gets a slice o
    14·1 answer
  • Wynona buys some new boots that are priced $85.79. She gets successive discounts of 10% followed by 5% off on the boots. The pur
    14·2 answers
  • Which of these groups of relative frequencies would be best represented by a pie chart?
    8·1 answer
  • Deloise has $1.20 in pennies and nickels in a jar on her desk. The number of pennies is three times the number of nickels. How m
    6·1 answer
  • Triangle ABC is a right triangle and sin(53o) = StartFraction 4 Over x EndFraction. Solve for x and round to the nearest whole n
    12·1 answer
  • Hailey paid $13 for 1 3/7 kg of sliced salami <br><br> What was the cost per kilogram of salami
    13·2 answers
  • The rectangle below has an area of 70y^8+30y^670y 8 +30y 6 70, y, start superscript, 8, end superscript, plus, 30, y, start supe
    15·1 answer
  • Your sister helped you get a dream job at a designer clothing store and one of the perks of the job is that you get 15% off all
    13·1 answer
  • Kay needs to fix part of her fence.She can buy 6 feet of fencing for $32.00 at a fencing store or 10 feet of fencing for $52.50
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!