We have that
Profit margin is calculated by finding the net profit as a percentage of the revenue
Profit margin = [Net profit / Revenue]
Net profit= [Revenue-Cost]
we know that
Revenue = $16.25 million
Cost = $13.5 million + $2.7 million
Net profit = [16.25 million - (13.5 million + 2.7 million)]
Net profit = $0.05 million
Profit margin = 0.05 / 16.25
Profit margin = 0.003077 or 0.3077%
Answer: The correct option is 1.
Explanation:
The given piecewise function is,

It means if x<0, then

If
, then

Since the f(x) is defined for x<0 and
, therefore the function f(x) is not defined for
.
From the graph 2, 3 and 4 we can easily noticed that for each value of x there exist a unique value of y, therefore the function is defined for all values of x, which is not true according to the given piecewise function.
Only in figure the value of y not exist when x lies between 0 to 2, including 0. It means the function is not defined for
, hence the first option is correct.
3x² - 7x - 8 = 0
We're asked about square roots so we won't try to factor; we'll go right for the quadratic formula,
x = ( 7 ± √(7² - 4(3)(-8)) )/(2(3)) = (7 ± √(49+96))/6 = 7/6 ± √145/6
145 = 5×29, so no square factors. The positive difference is
d = (7/6 + √145/6) - (7/6 - √145/6) = 2√145/6 = √145/3
so m=145, n=3 for a sum of
Answer: 148
Answer:
OC. $57.28
Step-by-step explanation:
It depends on how much she sells them for.
Let's say Anne sells them for $x.
Then her profit is:
8x-(8*7.16)
=8x-57.28
To make a minimum to at least make even is $57.28 and sell for $7.16 a piece.
Answer:
0.005
Step-by-step explanation:
75/50 = 1.5
1.5/300 = 0.005