900=300(1+0.058)^t divide each side by 300
3=1.059^t
Log(3)=t*log(1.058)
T=log(3)/log(1.058)
T==19.5 years
This bill is about 4.21 standard deviations below the mean value.
To find this, first subtract the mean from the given amount.
30 - 64.5 = -34.5
Now, divide this by 8.2, which is the amount of 1 standard deviation.
34.5 / 8.2 = 4.21
Answer:
D
Step-by-step explanation:
u can use Pythagorean theorem a2 + b2 =c2. c2 is the length of the hypotenuse. plug in 3 for a and 15 for b. 3 squared plus 15 squared equals c squared. 9+225= c2. 234=c2. answer is D. the square root of 234
<span>It costs $9.75 per ticket for admission to the art museum
</span><span>Art museum tickets are more expensive than science museum tickets.
</span>
This is confirmed as I did the test.
Answer:
0.6
Step-by-step explanation:
Given: Mean= $750
Standard deviation= $60
First, lets find out z-score of the interval between $624 and $768.
z score= 
z score= 
∴ z score for $624 is -2.1
Now, finding z score for $768
Z score= 
∴ z score for $768 is 0.3
As per the z score table, the value for -2.1 is 0.0179 and for 0.3 is 0.6179
Now, subtracting the value to get proportion

∴ There are 0.6 proportion of laptops are in the range of $624 and $768