Answer:
$2278.846
Step-by-step explanation:
Given the following commision steps :
8% on first $1000;
12% next $2000;
20% on sales above $3000
Recorded sales for a week :
Monday $1500.00
Tuesday $3000.00
Wednesday $ 970.00
Thursday $4563.81
Friday $2760.42
This assu es that commision is calculated after weekly sales:
Total:
(1500 + 3000 + 970 + 4563.81 + 2760.42)
= $12794.23
8% on first $1000
0.08 × $1000 = $80
12% of $2000 = $240
20% of $(12794.23 - 3000)
= 0.2 × 9794.23
= 1958.846
Total commision for the week :
$(80 + 240 + 1958.846)
= $2278.846
<u>Solution-
</u>
A researcher placed a petri dish with 32,000 bacterial cells. One hour after being placed in the vacuum chamber, the number of cells in the petri dish had halved. Another hour later, the number of cells had again halved.
This can be represented as exponential decreasing function,

Where,
-
a = starting amount = 32000
- r = rate = 50% = 0.5 as the sample becomes halved in each hour
- x = hours
Putting the values,


y-intercept means, where x=0, so

The coordinate of this poin will be (0, 32000)
This means when x=0 or at the starting of the research, the number of bacteria cells was 32000.
After 3 hours, number of bacteria cells will be,



The coordinate of this point will be (3, 4000)
The side opposite the lasrgest angle will also be the largest side in the triangle
Here it s 5.5 cms.
so using the given ratios we have
2/11 = x /5.5 where x is the smallest side (opposite the smallest angle)
x = (2*5.5) / 11 = 1 cm.
Answer:
The required equation is
.
Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
The Initial value of poster = $ 18
After 1 year amount of increase = $ 20.70
With the rate of 15% = 0.15
Let future value is y and the number of years be x.

Now verify this by substituting x=1 in above equation.

Which is true.
Hence, the required equation is
.