To answer this question, you will multiply the chance of NOT having english homework (100-70=30% chance) by the chance of her NOT having math homework (100-60=40%).
This would be 0.3 x 0.4=0.12 or 12% chance of both occurring.
ANSWER

EXPLANATION


Let

Then the equation becomes:



Factor:



or

This implies that

or

1. To the right of
2. To the left of
3. Below
4. (4.5, 200)
We can use the law of cosines as follows:

We can rewrite this equation as

Answer:
Step-by-step explanation:
The graph is a nonlinear graph.
The hang time is 3 seconds.
The h- coordinate of the top of the bump is about 11 m, so the maximum height is 11 m after rounding to the nearest meter.
For t between 0 and 1.5, the height is increasing.
I hope this helps. I found it on Khan Academy.