Answer:
7 inches
Step-by-step explanation:
Height : Diameter
14 : 6
H : 3
H/14 = 3/6
H = 14 × 3/6
H = 7
We will use the slope formula and fill it in accordingly.

Our x2 is 5 and x1 is -2; our y2 is -3 and y1 is 6
.
The slope of your line is -9/7
Answer:
It has millions of tickets. On each ticket is written a number a dollar amount. The exact average and SD are unknown but are estimated from the sample to be $20,000 and $5,000 respectively.
Step-by-step explanation:
Given that:
sample size n = 1600
sample mean
= 20000
standard deviation = 5000
The objective is to choose from the given option about what most closely resembles the relevant box model.
The correct answer is:
It has millions of tickets. On each ticket is written a number a dollar amount. The exact average and SD are unknown but are estimated from the sample to be $20,000 and $5,000 respectively.
However, if draws are made without replacement, the best estimate of the average amount for the bride will be $20,000
Similarly, the standard error for the sample mean = 


the standard error for the sample mean = 125
Answer:
12.5 m
Step-by-step explanation:
recall that 1 km = 1000 m
hence 90 km/h is equivalent to 90 km/h x 1000 m/km = 90,000 m/hr
also recall that 1 hour = 60 x 60 = 3600 s
hence 90,000 m/hr is equivalent to 90,000 m/hr x (1/3600) hr/s = 25 m/s.
given that is eyes were closed for 0.5 s.
in 0.5s, he travelled :
0.5s x 25 m/s = 12.5 m