Answer:
20.33%
Step-by-step explanation:
We have that the mean (m) is equal to 87.5, the standard deviation (sd) 6.25 and the sample size (n) = 12
They ask us for P (x <86)
For this, the first thing is to calculate z, which is given by the following equation:
z = (x - m) / (sd / (n ^ 1/2))
We have all these values, replacing we have:
z = (86 - 87.5) / (6.25 / (12 ^ 1/2))
z = -0.83
With the normal distribution table (attached), we have that at that value, the probability is:
P (z <-0.83) = 0.2033
The probability is 20.33%
Answer:
The actual building will be 7.5 m tall
Step-by-step explanation:
Given the scale model value of the building, we want to find the actual height of the building
From the scale model;
1 cm = 0.5m
Thus 15 cm will be 15 * 0.5 = 7.5 m
Amount of pizza dough that Rosa has = 4 1/2 pounds
= 9/2 pounds
Amount of dough required by Rosa to make 1 pizza = 3/4 pounds
Then
The number of pizza that can be made with 9/2 pounds of dough = 1/(3/4) * (9/2)
= (4/3) * (9/2)
= 2 * 3
= 6
So Rosa can make 6 pizzas with the amount of dough she has.
I hope the procedure is clear enough for you to understand.
Glad to have helped you.
Answer:
1.53 would be the answer
Step-by-step explanation:
If you are rounding to the nearest hundredth you are rounding to the 2nd decimal place. Since the next number is under 5, we would just drop it.