Answer:
$33,648.57
Explanation:
The computation of Required deposit today is given below:-
For computing the required deposit today first we need to find out the present value
Present value of 1 = (1 + i)^-n
= (1 + 0.02)^-20
= 0.67297133
Where, i = 8%/4
= 0.02
n = 5 × 4
= 20
Required deposit today = Future value × Present value of 1
= $50,000 × 0.672971
= $33,648.57
Answer: $11,000
Explanation:
Working capital is calculated as the difference between current assets and current liabilities.
For 2024 therefore, the working capital is:
= (Cash + Net accounts receivable + Short−term Investments + Merchandise Inventory) - Current liabilities
= (54,000 + 95,000 + 13,000 + 140,000) - 291,000
= $11,000
Answer:
Senior Manager.
Explanation:
The Senior manager has a substantial role in the company as they formulate objectives and policies of the organization. Manager's intuition, experience, instincts, and personal experience is needed to approach specific problems in a rational, logical and systematic way.
Senior managers have a responsibility towards the company ensuring that targets can be met and the company stays profitable. That is why they need to have a wide variety of skills to perform their jobs successfully.
Answer: risk
Explanation: 100% satisfaction guarantee is a statement that if a customer of a product (or service) is not satisfied with the item purchased, then the producer will offer a full refund back to the customer. In this case REI allows this option for a period of up to 1 year after the sale was made.
REI utilises this option in an effort to reduce costs attributed to risk. For customers, this is a powerful tool as they are allowed to try the product, while knowing that if they don't like it then they can return it for a full refund. For REI, it increases customer trust as it allows customers to believe that the product is worth the sales price. It also reduces risk as REI is able to test the product out to actual customers and get a feel for if they like it, and what can be improved if needed.
Answer: The answer is price is 15 equilibrium quantity is 75 Consumer surplus is 60 Producer surplus is 90
Explanation:
D=120-3P
S= 3P - 30
At equilibrium Qd=QS
120-3P=3P-30
Collect like terms
120-30=3P+3P
Divide both sides by 6
90/6=6P/6
15=P
P=15
Substitute the value of P into equation 1
120-3 (15)
120-45
=75
To calculate the consumer surplus
Equilibrium quantity-Price
75-15
=60
To calculate producer surplus
Equilibrium quantity +Price
75+15
=90