Answer:
Overtime rate is $8.4375 per hour
Explanation:
Given the information:
- regular salary of $900 a month
- over time rate = 1.5 regular rate
As we all know that, overtime pay rate is more than the regular pay rate because that person work more than her/his standard hours
In this situation, the standard hours is 40 hours per week.
=> Total Number of Hours worked in a month
= 40 x 4
= 160 hours
=> Regular rate per hour
= $900 / 160 = $5.625 per hour
=> Overtime rate
= $5.625 x 1.5 = $8.4375 per hour
Hope it will find you well.
ANSWER: 57.5%
Debt to assets ratio:
= Total Liabilities / Total Assets
Given:
Cash $20,000
Accounts Receivable $80,000
Inventory $50,000
Net Plant and Equipment $250,000
Total Assets: $400,000
Accounts Payable $40,000
Accrued Expenses $60,000
Long Term Debt $130,000
Total Liabilities: $230,000
Computation:
= $230,000 / $400,000
= 57.5%
The interpretation of the figures shown is that 57.5% of the total assets are financed by the creditors of company instead of investors being funded by borrowing compared as how much was funded by the investors.
Generally, 40℅ ratio or lower is considered as a good debt ratio. Above than 60℅ ratio is said as poor ratio, because of the risk that the company will not be able to generate cash flows to finance and pay its debts.
Therefore, TEW Company has a normal and efficient ratio of 57.5% and is able to pay its debts.
Answer:The up-to-date ending cash balance on October 31 is: $8,290---C
Explanation:
A bank Reconciliation statement helps to match a company's book record to its bank record and adjust discrepancies, If any.
Here, the deposits in transit and outstanding checks fall under the bank's accounting records and will not be involved in the company's additions or deductions in the accounting book balance records.
Ending cash balance as per books = $7,000
Add:
Interest received from Bank = +$1,700
subtotal $8,700
Deduct
Bank Service charge = -$60
NSF check = -$350
Up-to-date ending cash balance = $8,290
Answer:
d. Strategy implementation.
Explanation:
Strategic implementation is the process of putting the strategy into action.
After strategic planning, which is the definition of the action plans necessary for a company to achieve the defined objectives and goals, it is the phase of strategic implementation, which is the process of executing the plans defined in the planning stage.
Therefore, when implementing the strategy in an organization, it is necessary that the action plans are constantly monitored, so that the managers can have knowledge of the performance of the designed strategy, to prevent failures, correct some essential factor for the effectiveness of the action plans, monitor the internal and external environment, monitor the performance of employees, etc., in order to seek continuous improvement of the company's strategic action processes to achieve the expected objectives.
Answer:
Event Proxy Corporation Debit Credit
Journal Entry
1 Investment in Server Corporation $133,500
Cash $133,500
2 Investment in Server Corporation $22,500
Income from Server Corporation $22,500
3 Cash $9,000
Investment in Server corporation $9,000
4 Income from Server corporation $3,000
Investment in Server corporation $3,000