The <em>correct answers</em> are:
y = 0.10x + 2.50; $5.
Explanation:
Using a graphing calculator, we enter the data in the STAT function. The year will be the independent (x) variable and the cost will be the dependent (y) variable.
For the year, instead of starting at 1998, we will start at 0, since that is where we started measuring. This means the year 2000 will be 2; 2002 will be 4; etc, up to x=10.
Running the linear regression, the calculator gives us a slope of 0.10 and a y-intercept of 2.499, or 2.50. This makes the equation y = 0.10x + 2.50.
To predict the price in 2023, we first find what our x-value will be. Subtract 1998 from this:
2023-1998 = 25
Now substitute 25 in place of x in the equation:
y = 0.10(25) + 2.50 = 2.50 + 2.50 = 5
<span>There are 24 who like both rock and country. There are 8 who like all 3 types, and these eight have been counted under the 24. This means that the number who like rock and country but not jazz is 24 - 8 = 16.
We are given a total of 155 who like country. We subtract the 16 who like both rock and country, and are left with 139 people who like country but not rock. (It does not matter whether they like jazz or not).
The probability is 155 out of the total of 500, so 155/500 = 31/100 = 0.31.
</span>
we know that
For a polynomial, if
x=a is a zero of the function, then
(x−a) is a factor of the function. The term multiplicity, refers to the number of times that its associated factor appears in the polynomial.
So
In this problem
If the cubic polynomial function has zeroes at 2, 3, and 5
then
the factors are

Part a) Can any of the roots have multiplicity?
The answer is No
If a cubic polynomial function has three different zeroes
then
the multiplicity of each factor is one
For instance, the cubic polynomial function has the zeroes

each occurring once.
Part b) How can you find a function that has these roots?
To find the cubic polynomial function multiply the factors and equate to zero
so

therefore
the answer Part b) is
the cubic polynomial function is equal to

Answer: (80% , 85%)
Step-by-step explanation:
We know that, confidence interval for population proportion is given by :-
(p-E , p+E)
, where p = sample proportion , E = Margin of error.
Given : Proportion of elementary school teachers who are female = 82%.
The article also states the maximum error of their estimate = 3%.
Then, the 90% confidence interval for the proportion of elementary school teachers who are female will be :
(82%-2% , 82%+3%)
= (80% , 85%)
Hence, the resulting 90% confidence interval for the proportion of elementary school teachers who are female = (80% , 85%)