Answer:
Option D,four is correct
Step-by-step explanation:
The tax withholding from the gross income of $951 is the gross income itself minus the income after tax withholding i.e $189 ($951-$762)
The percentage of the withholding =189/951=20% approximately
Going by the multiple choices provided,option with 4,189 dollars seems to the correct option as that is the exact of the tax withholding on Robert's gross income and his earnings fall in between $950 and $960
Answer:
C) 0.880
B) 0.075
Step-by-step explanation:
If the professor forgets to set the alarm
Probability = 0.1,
Wakes up in time probability = 0.25.
If the professor sets the alarm
Probability = 1 - 0.1 = 0.9
Wake up in time probability = 0.95.
A.)
The probability that professor Moore wakes up in time to make his first class tomorrow
Probability = ( Forgets to set alarm probability x Wakes up in time )+ ( Sets the alarm probability x Wakes up in time ) = ( 0.1 x 0.25 ) + ( 0.9 + 0.95 ) = 0.88
B.)
Late in the class
Set the Alarm Probability = 0.1
Wakes up late probability = 1 - 0.25 = 0.75
Professor Sets the alarm probability = Set the Alarm Probability x Wakes up late probability = 0.1 x 0.75 = 0.075
A conservative vector field

has curl

. In this case,

so the vector field is not conservative.
Answer:
At most 800 magazines the company can print daily with the remaining number of ink cartridges.
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:

The above inequality gives the relation for daily supply of ink cartridges where N is the number of newspaper and M is the number of magazines.
Number of newspaper to be printed daily,N = 8000
We have to find the number of magazines at most can the company print daily with the remaining number of ink cartridges.
Puting the value in the given inequality,

Thus, at most 800 magazines the company can print daily with the remaining number of ink cartridges.