Answer:
£170000
Step-by-step explanation:
In 2010, Rafik bought a house. Let us assume Rafik bought the house for $x. In 2015, Rafik sold the house to Bianca and made 20% profit. 20% profit = 20% of x = 0.2 × x = 0.2x. Therefore Rafik sold the house to Bianca at x + 0.2x = 1.2x. Bianca bought the house at 1.2x
The house was sold by Bianca at 5% loss in 2019. 5% loss = 0.05(1.2x) = 0.06x
Therefore the house was sold by Bianca at 1.2x - 0.06x = 1.14x. Since Bianca sold the house at £193800.
⇒ 1.14x = 193800
x = 193800/1.14
x = £170000
Rafik paid £170000 for the house in 2010
Answer: 15 ounces
Step-by-step explanation:
It is given that a company claims the average cereal in boxes of breakfast cereal = 15 ounces
And we know that the mean amount is nothing but the average amount of any data.
Mean is synonym word of average .
The statistical mean is the mean or average that is used to find the central tendency of the data in any question.
Thus, the expected mean amount of cereal per box = 15 ounces.
Answer:
I am going to show you the first steps to complete squares for the given equation: 1) Starting equation: 3x^2 + 9x -4 = 0 2) Add 4 to both sides => 3x^2 + 9x - 4 + 4 = 4 => 3x^2 + 9x = 4 3) Extract common factor 3 in the left side => 3 (x^2 + 3x). Now, compare with a(x^2 + 3x) and you get a = 3. Answer: a = 3.
He needs 6 more hot dog buns. You just simply subtract 12 from 18.
Answer:
Z
Step-by-step explanation:
The height needs to start at 96