Answer:
5.5 Hours
Explanation:
The main difference among both the drivers is the number of jobs and the difference of working hours can only be determined by adding number of jobs. Sofia has two more jobs compared to victor. Following is the method to calculate the working hours:
4+0.75(2)=5.5 hours
Sofia is expected to work for 5.5 hours
Answer:
$117,417
Explanation:
Calculation to Determine the amount to be capitalized in the asset account
Costs that are to be capitalized:
List price $118,660
Less: Discount ($5,043)
($118,660*4.25%)
Freight cost $2,640
Specialist fee $1,160
Total costs $117,417
Therefore the amount to be capitalized in the asset account will be $117,417
Answer:
c. 80 dollars.
Explanation:
Opportunity cost represents the next best alternative missed. It is the forfeited benefits arising from choosing one option over the others. Opportunity cost is expressed as a value or the worth of the forgone alternative.
Lisa's opportunity cost is $ 80. She has valued going out with her friend at $ 80, which is the highest value amongst her three choices. Since she can not engage in all the three activities at the same time, the next best alternative to writing her exam is the opportunity cost.
Answer:
502
Explanation:
In this question, we are asked to calculate the number of additional shoes to be sold to cover a $25,000 investment in advertising whilst also maintaining current contribution to the company.
Firstly, we calculate the sum of variable expenses;
This is the sum of shoe boxes and shoes = 1,000 + 250,000 = 251,000
Now, we proceed to get the contribution margin.
Mathematically, contribution margin = Revenue - Total variable expenses = 500,000 - 249,000 = 251,000
The contribution margin per part can be calculated as ;
Contribution Margin/currently selling pairs of shoes= 249,000/5000 = 49.8
The additional parts to be sold = Investment in advertising/contribution margin per shoes
= 25,000/49.8
= 502
Answer:
Option (a) is correct.
Explanation:
Mike can make 4 tables or 20 chairs:
Opportunity cost of producing 1 chair = 4 ÷ 20
= 0.2
Sandy can make 6 tables or 18 chairs:
Opportunity cost of producing 1 chair = 6 ÷ 18
= 0.33
Therefore,
Mike has the comparative advantage in producing chair because he has the lower opportunity cost as compared to Sandy.