Answer:
he can expect to lose 0.5$
Step-by-step explanation:
To solve this problem we must calculate the expected value of the game.
If x is a discrete random variable that represents the gain obtained when rolling a dice, then the expected value E is:

When throwing a dice the possible values are:
x: 1→ -$9; 2→ $4; 3→ -$9; 4→ $8; 5→ -$9; 6→ $12
The probability of obtaining any of these numbers is:

The gain when obtaining an even number is twice the number.
The loss to get an odd number is $ 9
So the expected gain is:

Answer: 50%
Step-by-step explanation:
In 2010, there were only 2 bike manufacturers and they had market shares of 30% and 70%.
A new manufacturer joins the market and captures 10% of the market share and Splendor increases to 40% of market share.
Market shares:
Yamaha = 10%
Splendor = 40%
Passion = 100% - 10% - 40%
= 50%
Answer:
-2.92178
Step-by-step explanation:
Given the function 
The average,A is calculated using the formula;
![A=\frac{1}{b-a}\int\limits^a_b F(x)\, dx \\\\A=\frac{1}{7-1}\int\limits^7_1 3x \ Sin \ x\, dx \\\\\\=\frac{3}{6}\int\limits^7_1 x \ Sin \ x\, dx \\\\\#Integration\ by\ parts, u=x, v \prime=sin(x)\\=0.5[-xcos(x)-\int-cos(x)dx]\limits^7_1\\\\=0.5[-xcos(x)-(-sin(x))]\limits^7_1\\\\=0.5[-xcos(x)+sin(x)]\limits^7_1\\\\=0.5[-6.82595--0.98240]\\\\=-2.92178](https://tex.z-dn.net/?f=A%3D%5Cfrac%7B1%7D%7Bb-a%7D%5Cint%5Climits%5Ea_b%20F%28x%29%5C%2C%20dx%20%5C%5C%5C%5CA%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B7-1%7D%5Cint%5Climits%5E7_1%203x%20%5C%20Sin%20%5C%20x%5C%2C%20dx%20%5C%5C%5C%5C%5C%5C%3D%5Cfrac%7B3%7D%7B6%7D%5Cint%5Climits%5E7_1%20x%20%5C%20Sin%20%5C%20x%5C%2C%20dx%20%5C%5C%5C%5C%5C%23Integration%5C%20%20by%5C%20%20parts%2C%20u%3Dx%2C%20v%20%5Cprime%3Dsin%28x%29%5C%5C%3D0.5%5B-xcos%28x%29-%5Cint-cos%28x%29dx%5D%5Climits%5E7_1%5C%5C%5C%5C%3D0.5%5B-xcos%28x%29-%28-sin%28x%29%29%5D%5Climits%5E7_1%5C%5C%5C%5C%3D0.5%5B-xcos%28x%29%2Bsin%28x%29%5D%5Climits%5E7_1%5C%5C%5C%5C%3D0.5%5B-6.82595--0.98240%5D%5C%5C%5C%5C%3D-2.92178)
Hence, the average of the function is -2.92178
Answer:
0.0406, 0.8284,0.7887
Step-by-step explanation:
Given that Mattel Corporation produces a remote-controlled car that requires three AA batteries
X is N(34, 5.5)
Hence sample size of 25 would follow a t distribution with df = 24
This is because sample size <30
t distribution with df 24 would be bell shaped symmetrical about the mean and unimodal.
Std error of sample mean = std dev /sqrt n=
Prob (X>36) = 
i.e nearly 4.1% of the sample would have a mean useful life of more than 36 hours
X>33.5 implies 
=0.82837
=0.8284 proportion will have a mean useful life greater than 33.5 hours
Proportion between 33.5 and 36 hours
= 