Since the goal of the game is to have as few centimeters away as possible the lowest number 107 or Robin is winning
The expected completion time is μ = 40 weeks.
The random variable, X = 38 weeks (the probable time)
If the standard deviation is σ, then the z-score is z = (x - μ)/σ.
Let us test the given standard deviations.
When σ=1,
z = (38-40)/1 = -2
From standard tables,
P(x<=38) = P(z<=-2) = 0.0228 =2.3%
When σ=2,
z = (38*40)/2 = -1
P(x<=38) = P(z<=-1) = 0.1587 = 15.9%
When σ=4,
z = (38-40)/4 = -0.5
P(x<=38) = P(z<=-0.5) = 0.3085 = 30.9%
Answers:
z=1 => 2.3%
z=2 => 16% (approx)
z=4 => 31% (approx)
Answer:
A, E
Step-by-step explanation:
The question is not biased. It does not use positive or negative language. However, the sample is biased because it only represents new employees, not the whole company.
Draw a horizontal line with vertical tick marks. Draw one in the middle of the horizontal line for 0, then draw 4 vertical ticks for every whole integer, this will split the number into quarters.
Draw enough to have up to positive 4 on the right side of 0 and -2 on the left side of 0 and label it with the given numbers.