I thibk its 5 tell if im right
First you distribute...
8 + 4x - 20
Then you simplify...
4x - 12
Done
The pencil costs $0.25.
One way to deduce this is to divide 1.50 by 2 (equaling 0.75) and then subtracting .5 to get 0.25 because if it's $1 more, then the ruler would cost 0.75 + 0.5 and the pencil would cost 0.75 - 0.5, making a total of $1.50.
Another way is to make it an equation. Let's say the ruler is r dollars and the pencil is p dollars.
r + p = 1.50
r = p + 1.00
If we know these two equations, then you can substitute p + 1.00 in the 1st equation (instead of r). This gets us:
p + 1.00 + p = 1.50
You can simplify this into:
2p + 1.00 = 1.50
Then you subtract 1.00 from both sides:
2p = 0.50
And you divide 2 from both sides:
p = 0.25
Getting you the answer of:
The pencil costs $0.25
Hope this helps! :)
Answer:
No. The last ratio is not written with the values in the same position as the others. It should be 50
10
to be consistent. If the ratio were written this way, then the ratios would all be equivalent . The relationship is proportional.
Step-by-step explanation:
I just did this!
Answer:
- d and f 2.a and c 3.b and e
Step-by-step explanation: