Answer:
The Answer is B) Hope it helps!
Step-by-step explanation:
Answer: $1411.50
Step-by-step explanation:
Since the sale price is $35 each and there are 30 units, the cost will be:
= $35 × 30
= $1050
We then add the sales tax on the product which is 8%. This will be:
= $1050 + (8% × $1050)
= $1050 + (0.08 × $1050)
= $1050 + $84
= $1134
We then add Shipping price which is $15. This will be:
= $1134 + $15
= $1149
We then add the 25% rush charge on the sales price. This will be:
= $1050 × 25%
= $1050 × 0.25
= $262.50
To get total cost, this will be:
= $1149 + $262.50
= $1411.50
I’ll try and help u in 6 years
<span>Given data shows that 1/3 time less time for fans to exit a game as it does for them to enter and find their seats.
Ingress for the stadium = 3,000 fans per hour
Ingress rate = (1 - 1/3) x Egress rate = 2/3 Egress rate
Egress rate = 3/2 ingress rate = 3/2 x 6,000 = 9,000 fans per hour</span>
Ok so 1.5 is pins and 6.5 is t shirts so you multiply 1.5 x 20 and 6.5 x 5 so for pins= $30 and T-shirts= $32.50 and you times both those numbers by 3 so for pins you get $90 and T-shirts you get $97.50. Finally you add them and get $187.5 so the answer is $187.5 for the project.