Answer:
P = 0.0215 = 2.15%
Step-by-step explanation:
First we need to convert the values of 900 and 975 to standard scores using the equation:

Where z is the standard value, x is the original value,
is the mean and
is the standard deviation. So we have that:
standard value of 900: 
standard value of 975: 
Now, we just need to look at the standard distribution table (z-table) for the values of z = 2 and z = 3:
z = 2 -> p_2 = 0.9772
z = 3 -> p_3 = 0.9987
We want the interval between 900 and 975 hours, so we need the interval between z = 2 and z = 3, so we just need to subtract their p-values:
P = p_3 - p_2 = 0.9987 - 0.9772 = 0.0215
So the probability is 0.0215 = 2.15%
Given
jacinta buys 4 pounds of turkey and 2 pounds of ham & pays a total of $30, turkey costs $1.50 less per pound than the ham.
find out the combined cost of 1 pound of turkey and 1 pound of ham
To proof
As given in the question
jacinta buys 4 pounds of turkey and 2 pounds of ham
total pay by jacinta = $30
let us assume that the price of the ham = x
as given in the question
turkey costs $1.50 less per pound than the ham
turkey costs becomes = x - 1.50
then the equation becomes
30 = 4 (x - 1.50) + 2x
30 = 4x + 2x - 6
36 = 6x
x = 6
thus
ham cost per pound = $6
turkey cost per pound = 6 - 1.50
= $ 4.5
Now find out
cost of 1 pound of turkey + 1 pound of ham = $ 6 + $ 4.5
= $ 10.5
Hence proved