43*1.18=$50.74
You pay 100% plus 18% tip
Answer: 2.845
Step-by-step explanation:
The formula to find the standard deviation is given by :-
, where p is the probability of getting success in each trial and n is the sample size.
Given : Sample size : n=110
The proportion of employees older than 55 and considering retirement : p=0.08
Then, the standard deviation is given by :-

Hence, the standard deviation for the sampling distribution of the sample proportions is 2.845.
Answer:
Let 'x' and 'y' be two different numbers.
Leila says that 75% of a number will always be greater than 50% of a number. The inequality that represents this statement is the following:
0.75x > 0.5y
Let x = 100 and y=200. We have that:
0.75(100) > 0.5(200)
75 > 100 ❌ INCORRECT ❌
Given that we found a case in which 75% of a number is not greater than 50% of a number, we can conclude that Leila's claim is incorrect.
Answer:
See explanation
Step-by-step explanation:
The distibutive property states that for all real numbers a, b and c

Draw a rectangle with length of (a+b) units and width of c units. The area of this rectangle is

Divide this rectangle into two rectangles: first rectangle with the length of a units and the width of c units and the second rectangle with the length of b units and the width of c units. The area of these rectangles are

These two rectangles together form initial rectangle, so the sum of the area of two smaller rectangles is the area of the bigger rectangle.