Answer:
$183,000
Explanation:
The computation of the cost of goods sold using the FIFO method is shown below:
= Number of units purchased × per unit + additional units purchased × per unit
= 15,000 units × $10 + 3,000 units × $11
= $150,000 + $33,000
= $183,000
Since there are 18,000 units are sold
out of which 15,000 are at $10 and the remaining 3,000 units are at $11 and the same is to be considered
Answer:
a)
<em>The value added at each stage</em>
Stage Value added($)
1 1000
2 (2000-1000) = 1,000
3 (6,000- 2000) = 4,000
4 (10,000 - 6,000) = 4,000
b)
The amount by GDP is increased = $10,000
c) Reduce GDP
Explanation:
Gross domestic product (GDP) which is the total market value of all the final goods and services produced in a country over a given period of time. The GDP can be calculated using the value added approach.
Here the GPD figure is ascertained by summing the amount of additional value created by each factor of production at each stage of the production process of the final product.
a)
<em>The value added at each stage</em>
Stage Value added($)
1 1000
2 (2000-1000) = 1,000
3 (6,000- 2000) = 4,000
4 (10,000 - 6,000) = 4,000
b)
The amount by GDP is increased = $10,000 which is the total value added or the market value of the final goods
c)
If the lumber were imported it would be deducted from the value of export and thus reduce GDP. Remember that GDP is the market value of all good and service produced within a given country over certain period of time .
Answer:
D. A position where an option has been sold.
Explanation:
The option writer has a SHORT position in options. This is when a writer sells a put or call they don't own; in other words, they are short the put or call.
Answer:
Give me brainliest pls! I neeed it to rank up jus pls do it!
Explanation:
Answer:
The optimal hedge is 0.642 and it means that the size of the future positions should be 64.2% of the exposure of the company in a 3 month-hedge.
Explanation:
optimal hedge ratio
= coefficient of correlation*(standard deviation of quarterly changes in the prices of a commodity/standard deviation of quarterly changes in a futures price on the commodity)
= 0..8*(0.65/0.81)
= 0.642
Therefore, The optimal hedge is 0.642 and it means that the size of the future positions should be 64.2% of the exposure of the company in a 3 month-hedge.