Answer: The lower bound of confidence interval would be 0.116.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
p = 13.2%= 0.132
n = 1105
At 90% confidence,
z = 1.645
So, Margin of error would be

So, the lower bound of the confidence interval would be

Hence, the lower bound of confidence interval would be 0.116.
Answer:
Step-by-step explanation:
Given that the mean incubation time for a type of fertilized egg kept at a certain temperature is 25 days.
Let X be the incubation time for a type of fertilized egg kept at a certain temperature is 25 days.
X is N(25, 1)
a) Normal curve is in the attached file
b) the probability that a randomly selected fertilized egg hatches in less than 23 days
=
we convert x into Z score and use std normal distn table to find probability

i.e. we can say only 2.5% proportion will hatch in less than 23 days.
Answer: 2
<u>Explanation:</u>
A pond had 60 fish but 10 were added so now the pond has 70 fish.
The probability of choosing a carp is 1/2 so
= 35 are now carp.
There were 27 carp and now there are 35 carp so 8 carp were added.
10 fish were added and 8 of them were carp so 2 of them were tench.
First find GCF of the numbers:-
GCF of 2, 6 and 8 = 2
GCF od x^2 x and x is x
GCF of y^2, y^2 and y^3 is y^2
so the answer is 2xy^2
The third choice.
Answer:
As x increases, y decreases and then increases.
Step-by-step explanation:
You can see in the graph as the x values are moving to the right (increasing), the y values go down first (decreasing), then go up (increasing). So basically you can see that as x increases, y decreases first, then starts to increase.