Answer:
125,000,000
Step-by-step explanation:
In percentage,
Media + Sales = 3 + 17 = 20%
Let total budget be "t", so we can say:
20% of total budget is 25,000,000
"of" means "multiplication" and "is" means "equal to", so we can convert word equation to algebraic equation. Shown below:
20% * t = 25,000,000
20% = 20/100 = 0.2
Thus, the final equation is:
0.2t = 25,000,000
Solving for t, we get:

The total budget is (125 million) = 125,000,000
c is the correct answer i believe
Find the percentage of families who spent: a. Less than $167 per day. b. Less than $367 per day. c. More than $247 per day. d. More than $350 per day. e. Less than $67 per day. f. Between $200 and $300 per day. g. Between $360 and $400 per day. h. More than the median. i.
1.)9a+4c=43
2.)4 adults and 4 children
3.)27$
4.)y=.10+40
5.)y=.20x+18
That's all I have so far
(I think 6.) is 193 but I'm not positive)