answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xz_007 [3.2K]
2 years ago
12

Which product is positive?

Mathematics
2 answers:
Virty [35]2 years ago
4 0

Answer:

(Negative two-fifths) (Negative StartFraction 8 over 9 EndFraction) (one-third) (StartFraction 2 over 7 EndFraction)

Step-by-step explanation:

(Negative two-fifths) (Negative StartFraction 8 over 9 EndFraction) (one-third) (StartFraction 2 over 7 EndFraction) = (-2/5)(-8/9)(1/3)(2/7)

Let's take the fraction and eliminate the negative sign because negative multiply negative= positive

(-2/5)(-8/9)(1/3)(2/7)= 32/945

elena-14-01-66 [18.8K]2 years ago
4 0

Answer:

D

Step-by-step explanation:

two negatives equals a positive

You might be interested in
An entrepreneur estimates his total profit (total revenue minus total cost) for his proposed company as p(x) = x3 − 4x2 + 5x − 2
RideAnS [48]

Answer:

Year in which the entrepreneur break even is 4

Step-by-step explanation:

We are given:

p(x) = x^3-4x^2+5x-20

We would find the value of x

Solving:

x^3-4x^2+5x-20 = 0

(x^3-4x^2)+(5x-20) = 0

x^2(x-4)+5(x-4) = 0

(x-4)(x^2+5)=0

=> x-4 = 0 and x^2+5 =0

x = 4 and x^2 = -5

x = 4 and x = ±√-5 or ±√5 i (not real solutions)

So, x = 4

So, year in which the entrepreneur break even is 4

4 0
2 years ago
Sherry was in charge of distributing 25 food items
Valentin [98]

Answer:

? i dont think you finished the sentence

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Sophia Isabella share reward of $117 in a ratio of 1 to 8 what fraction of the total reward does Sophia get
Mars2501 [29]
$13 because Isabella will be awarded $104 making the ratio 1:8
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Calculate the maturity value for an interest-bearing note of $28,500 for 118 days at 8%
ValentinkaMS [17]
Hi I'm new so but what you have to do is add the money up than you should add it with the 118 days because i just did this quiz and i got an 100% all the way and plz put this the bralnl' yest
p.s your wolcome 
8 0
2 years ago
Polygon CCC has an area of 404040 square units. Kennan drew a scaled version of Polygon CCC using a scale factor of \dfrac12 2 1
dsp73
The area of polygon D is given by:
 Ad = k ^ 2 * Ac
 Where,
 k: scale factor
 Ac: area of polygon C
 Substituting the values we have:
 Ad = (1/2) ^ 2 * (40)
 Ad = (1/4) * (40)
 Ad = 10 square units
 Answer:
 
the area of Polygon D is:
 
Ad = 10 square units
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Analyze the following computer password in terms of how secure it might be. Describe the criteria you use in determining its str
    5·2 answers
  • A new crew of painters can paint a small apartment in 12 hours.  An experienced crew can paint the small apartment in 6 hours. 
    15·1 answer
  • Mrs. Liang, the librarian, wants to compare the numbers of patrons who prefer e-books to paperback books. She decides to take a
    12·1 answer
  • The label on the car's antifreeze container claims to protect the car between −40°C and 140°C. To covert Celsius temperature to
    14·1 answer
  • Justin’s financial goal is to purchase a home. Which sentence describes how Justin could make his goal measurable and timely?
    9·2 answers
  • During the 2015-16 NBA season, J.J. Redick of the Los Angeles Clippers had a free throw shooting percentage of 0.901 . Assume th
    14·1 answer
  • The recipe for a fruit smoothie requires 2 cups of fruit per 6 cups of yogurt to maintain a 1/3 ratio. While making the fruit sm
    12·1 answer
  • A) Find the coordinates of the points of intersection of the graphs with coordinate axes: b y=−2x+4
    7·1 answer
  • red and blue ceramic tiles are laid according to a pattern such that every 21 red tiles used, 4 blue tiles are used. if a total
    11·1 answer
  • The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?<br><br> The unit price is $____ per scarf.
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!