Answer:
The Correct Answer:
$40,000
Explanation:
IRC Section 1250 requires that excess depreciation (actual depreciation in excess of straight-line depreciation) be recaptured as ordinary income. Since the property has sold for more than the adjusted basis ($300,000 − $40,000 = $260,000 adjusted basis), the initial gains are recaptured based on the original purchase price of $300,000.
<em>This makes the first $40,000 of the profit subject to the unrecaptured Section 1250 gain while the remaining $20,000 is considered regular long-term capital gains.
</em>
Answer:
Task a:
The answer is $24,500.
Task b:
The answer is 17%
Explanation:
<h2>Task a:</h2><h3>What is the maximum amount of new capital that can be raised at the LOWEST component cost of EQUITY?</h3><h3>Solution:</h3>
We already know the following:
Projected net income = $21,000
Payout ratio = 30%
Retention ratio = 70%
Debt share = 40%
Equity share = 60%
Maximum amount of capital to be raised at the lowest component cost of equity = Projected net income ×
= $21,000 × 
= $24,500
<h3>Answer:</h3>
The maximum amount of new capital that can be raised at the lowest component of equity is $24,500.
<h2>Task b:</h2><h3>What is the component cost of equity by selling new common stock?</h3><h3>Solution:</h3>
k(e) (component cost of external equity) = [Dividend (D0)(1 + growth) / stock price(1 - flotation cost)] + growth
Formula:
k(e) =
+ 0.05
Where
Do = $2.00
G = 0.05
P = $21/88
= ($2.00(1 + 0.05) / $21.88(1-.20)) + 0.05
= ($2.10/$21.88(1-.20)) + 0.05
= ($2.10/$21.88(0.80) + 0.05
= 0.17 or 17%
<h3>Answer: </h3>
The component cost of equity by selling new common stock = 17%
Answer:
Obvious answer could be clip art since it’s a small part of something bigger. It could also be shapes but if she wants it to actually look like fruit then she’d use clip art. (Four years of digital design)
Explanation:
Answer:
B, net income for the year was $1,200,000, average assets were $20 million, ROI was 6%
Explanation:
net income is calculated by multiplying the percentage margin by the sales. We have,
(2 ÷ 100) × $60,000,000
= 0.02 × $60,000,000
= $1,200,000
To calculate the average assets, sales is divided by the turnover.
we have, ($60,000,000 ÷ 3.0)
= $20,000,000.
To calculate the ROI, margin and turnover are multiplied.
we have,
(2% × 3.0) = 6%
Cheers.
Answer:
Delegation of control
Explanation:
Active Directory (AD) is a product offered by Microsoft that is designed for managing computers and related devices within an intranet. It is part of a larger operating system called Windows Server used in both intranet and internet based servers.