Answer:
Ruth's 1931 salary was equivalent to a 2015 salary of $1,247,368.
Step-by-step explanation:
This question can be solved by a rule of three.
Government statistics show a consumer price index of 15.2 for 1931 and 237 for 2015.
This means that $15.2 in 1931 is equivalent to $237 in 2015. So
$15.2 in 1931 - $237 in 2015
$80,000 in 1931 - $x in 2015



Ruth's 1931 salary was equivalent to a 2015 salary of $1,247,368.
Answer:
$-748.38
Step-by-step explanation:
Net proceeds = Total cost of selling the stock - Total cost of purchasing the stock
Total cost of purchasing the stock = $7000 + ($7000 x 0.015) = $7105
Total cost of selling the stock = $6,325 + ($6,325 x 0.005) = $6356.63
Net proceeds = $6356.63 - $7105 = $-748.38
Answer:

Step-by-step explanation:
Given:
The equation to solve is given as:

Rearrange the given equation in standard form
, where,
are constants.
Therefore, we add
on both sides to get,

Here, 
The solution of the above equation is determined using the quadratic formula which is given as:

Plug in
and solve for
.

Therefore, the solutions are:
