Answer:
<u></u>
Explanation:
The <em>expected return</em> is the weighted average of the expected returns in each scenario by its respective probability.
The <em>distribution of the holding period returns </em>(HPR) under three different scenarios is:
State of the economy Scenario #(s) Probability, p(s) HPR
HPR Boom 1 0.336 28.40%
Normal growth 2 0.414 7.90%
Recession 3 0.25 18.90%
The calculations are:


Answer:
It is cheaper to buy the seats.
Explanation:
Giving the following information:
The company is currently operating at 100% capacity, and variable manufacturing overhead is charged to production at the rate of 60% of direct labor cost. The direct materials and direct labor cost per unit to make the bicycle seats are $8.00 and $9.00, respectively. Normal production is 50,000 bicycles per year. A supplier offers to make the bicycle seats for $21 each. If the bicycle company accepts this offer, all variable manufacturing costs will be eliminated, but the $30,000 of fixed manufacturing overhead currently being charged to the bicycle seats will have to be absorbed by other products.
Make in house= [8 + 9 + (9*0.6)]*50,000= $1,120,000
Buy= 21*50,000= $1,050,000
It is cheaper to buy the seats.
Answer: (1) 700 pizzas
(2) Its revenue increases by $2600.
Explanation:
Given that,
price elasticity of demand for his pizza = -4
Percentage change in price = 10%
Initial Quantity,
= 500 Pizzas
Elasticity of demand = 
-4 = 
= -4 × 0.1
= 0.4
= 0.4
∴
= 700
Initial price,
= $20
Changed price,
= $18
Revenue at t = 0
= 500 × 20 =$10000
Revenue at t = 1
= 700 × 18 = $12600
Therefore, from the above calculations it was seen that his revenue increases by ($12600 - $10000)= $2600 and its sales increases to 700.
Answer:
16,900
Explanation:
Ending Inventory = 30% x 12,000 = 3,600
Beginning Inventory = 30% x 19,000 =5,700
Thus;
19,000 + 3,600 – 5,700 = 16,900
Therefore the Porch Cushion Company need to purchase in August,900 pound of foam of Cushion.