Answer: -$45 billion.
Explanation:
Net Exports refers to Exports out of a country less imports into the country and it is a component of GDP using the Expenditure method. The other components include Government Spending, Investment and Consumption all of which are given in the above question.
The Net Exports are therefore;
GDP = Consumption + Investment + Government Spending + Net Exports
3,542 = 2,343 + 865 + 379 + Net Exports
3,542 = 3,587 + Net Exports
Net Exports = 3,542 - 3,587
Net Exports = -$45 billion
The Net Exports are negative which means that more goods were imported than were exported.
Answer:
C). Write a letter to Walter stressing to him the value of a college education.
Explanation:
The most ethical and moral action that Coach Edward should take in the given situation would be to 'write a letter to Walter stressing to him the value/significance of college education.' It would not only educate Walter regarding the crucial role that college education plays in defining the success and personality of an individual but also emphasize the benefits of joining the college team which would be vital to his overall career and give a direction to his skills. Thus, this would serve Coach Edwards' purpose ethically by making Walter understand the idea logically and convince him. Therefore, <u>option C</u> is the correct answer.
Answer:
$125,000
Explanation:
Given the following resorted data from the question:
Spot Rate Forward Rate for
March 16, 2020 Delivery
November 16, 2019 $1.250 $ 1.248
December 31, 2019 1.260 1.255
March 16, 2020 1.265 1.265
The applicable rate to use to calculate the amount the company will report sales revenue on its 2019 income statement is the spot rate ruling on the date the company made the sale to the customer in Germany, i.e. $1.250 on November 16, 2019.
Therefore, we have:
Sales revenue = €100,000 * $1.250 = $125,000.
Therefore, the amount the company will report sales revenue on its 2019 income statement is $125,000.
Answer:
$3,208.62
Explanation:
initial investment for a new mini tractor -$3,000
5 yearly cash flows of $4,000
discount rate 10%
first we must find the present value of the cash flows:
$4,000 x 3.7908 (PV annuity factor, 10%, 5 periods) = $15,163.20
to determine the equivalent annual cash flow we can use the following formula:
EAC = (NPV x r) / [1 - (1 + r)⁻ⁿ]
NPV = $15,163.20 - $3,000 = $12,163.20
r = 10%
n = 5
EAC = ($12,163.20 x 0.1) / [1 - (1 + 0.1)⁻⁵] = $1,216.32 / 0.379 = $3,208.62