I<span>n this problem, the market net worth of the stocks of Tangshan mining is $5,000,000 (100,000 shares x $50.00 per share). The stock split would not affect the price of the stock. This transaction would only affect the number of shares of the company. Since this is a 3-for-2 stock split, this is clearly a split </span>up.<span> Therefore, this transaction would increase the number of shares while reducing its price per share. The shares would become 150,000 shares now ({100,000 shares/2} x 3). To get the current price of the share, you just need to divide $5,000,000 by the new number of shares which </span>is<span> 150,000 shares. You would then get $33.33 per share.</span>
Answer:
The correct option will be a. Late Payment Fee
Explanation:
A late payment fee also know as late charge is a charged to a borrower who misses paying at the stipulated payment date based on the agreement. For you to avoid paying that fees, ensure that you pay at least the minimum amount by the due date. So among all fees stated, all are charges made by the bank, but the late charge fee is not included until u failed to make payment on time, while others are fixed charges put in place by the banks.
Answer:
$458,000
Explanation:
The computation of the total production cost in case of 85,000 toys are produced
The fixed cost is
= Total manufacturing cost - total variable cost
= $360,000 - $140,000
= $220,000
And, the variable cost per unit is
= $140,000 ÷ 50,000 toys
= $2.8
So for 85,000 toys, the total production cost is
= Fixed cost + Variable cost × variable cost per unit
= $220,000 + 85,000 toys × $2.8
= $220,000 + $238,000
= $458,000
Answer:
A. W = 0joule
B.W = d * w * cos (90 -ø)
Explanation:
work done is force multiplied by distance since the distance covered by the dresser is zero so automatically work done in moving the dresser is 0 (zero)
B. The component of weight of box along the inclined plane = w * cos ( 90 - ø )
Where ø is the angle of inclination to the horizontal
W = weight of body due to gravity.
Since the distance traveled by box due to gravity = d
So therefore:
W = d * w * cos (90 -ø)
W = work done
N.b
See attached sketch for comprehension
Snellen chart is an eye chart that can be used to measure visual acuity by determining the level of visual detail that a person can discriminate. The newborn's vision is estimated to be 20/200 on the Snellen eye examination chart. This means the new born can see at 20 feet what a normal adult can see at 200 feet.