Answer:
40 days.
Explanation:
In the absence of the information about opening receivables, the closing figure is assumed to be the average accounts receivables,
Hence,
Debtors Turnover Ratio for Reagan:
= Sales ÷ Average Accounts Receivables
= $608,000 ÷ $73,922
= 8.22 times
Assuming that the number of days in a year as 365,
the firm's days sales uncollected for the year works out to:
= 365 days ÷ Debtors Turnover Ratio
= 365 ÷ 8.22
= 40.40 or 40 days.
What? didnt quite understand your question.
The things that are needed to consider by marketing experts
in which are considered to be important in marketing are the following;
<span>·
</span>Process of gathering information or data in
regards of the products and customers in means of creating a decision about a
product
<span>·
</span>Price, place and promotion are considered to be
important factors
<span>·
</span>Marketing research is also important as a form
of basis
Answer: See explanation
Explanation:
a. Direct material = 4 × 33300 = Make $133200 ; Net income increase
Direct labor = 5 × 33300 = Make $166500 ; Net income increase
Variable costing= 0.61 × $166500 = Make $101565 ; Net income increase
Fixed manufacturing = Make 43100 ; Buy 43100 ;
Purchase price = 13.16 × 33300 = Buy $438228 ; Net income decrease
Total annual cost:
Make: $444365
Buy: $481328
Net income decrease = $36963
b. No, Pottery Ranch should not buy the finials. There's an incremental cost of $36963.
c. Incremental revenue = $50,367
Incremental cost = $36963
Incremental revenue = $50367 - $36963 = $13404
In this case, it should be bought.
Answer: Report the incident to the Federal Trade Commission.
Explanation: