Answer:
<u>The percentage loss per gallon is 23.17%</u>
Step-by-step explanation:
Original price per gallon = $ 2.59
Discounted price per gallon = $ 1.99
Now, let's calculate the percentage loss per gallon, using the Direct Rule of Three, as follows:
Price Percentage
2.59 100
1.99 x
*****************************
2.59 * x = 1.99 * 100
2.59x = 199
x = 199/2.59
x = 76.83
Percentage loss = 100 - 76.83
<u>Percentage loss = 23.17%</u>
(a) 4
(b) y = sqrt(9 - (9/16)x^2)
The best guess to the formula using knowledge of the general formula for an ellipse is:
x^2/16 + y^2/9 = 1
(a). An ellipse is reflectively symmetrical across both the major and minor axis. So if you can get the area of the ellipse in a quadrant, then multiplying that area by 4 would give the total area of the ellipse. So the factor of 4 is correct.
(b). The general equation for an ellipse is not suitable for a general function since it returns 2 y values for every x value. But if we restrict ourselves to just the positive value of a square root, that problem is easy to solve. So let's do so:
x^2/16 + y^2/9 = 1
x^2/16 + y^2/9 - 1 = 0
x^2/16 - 1 = - y^2/9
-(9/16)x^2 + 9 = y^2
9 - (9/16)x^2 = y^2
sqrt(9 - (9/16)x^2) = y
y = sqrt(9 - (9/16)x^2)
D because it is a combination because p and a don't equal zero
Answer:
D. 0.002
Step-by-step explanation:
Given;
total number of sample, N = 500 elements
50 elements are to be drawn from this sample.
The probability of the first selection, out of the 50 elements to be drawn will be = 1 / total number of sample
The probability of the first selection = 1 / 500
The probability of the first selection = 0.002
Therefore, on the first selection, the probability of an element being selected is 0.002
The correct option is "D. 0.002"