Well...
$6.50/64= about $0.10
assuming that the cost of the 48oz bottle is $4.20,
$4.20/48= about $0.08
the 48oz is better buy, as it is $0.08/oz
(/ means per)
A.) 50.45m + 60 = 57.95m
b.) 50.45m + 60 = 57.95m
60 = 57.95m - 50.45m
60 = 7.50m
60 / 7.50 = m
8 = m.....so the cost will be the same at 8 months
Answer:
the probability that less than 33% of the people sampled will answer yes to the question =0.5676
Step-by-step explanation:
How you would set this up would be as follows:
(50*30)+4,596*.03
The 50*30 is her earning $50 a day for 30 days. Then to find her commission earnings you multiply her sales of 4,596 times the commission rate of 3%(when you move the decimal place you get .03)
Add them together and you get her total amount earned of $1,637.88
Hope this helped!
Answer:
ranges from 2890 miles to 5780 miles.
Step-by-step explanation:
Let us call
the number of miles the car travels, and
the number of gallons of gas that are used, then we have the relationship
<em>(this says the car travels 17 miles for each gallon of gas).</em>
Now, when
, we have


and when
, we have


So, when
goes from 170 to 340,
goes from
to
.
Therefore, when
ranges from 170 to 340 gallons, the distance traveled ranges from 2890 to 5780 miles.