1.40 under budget I think, hope this is some help
Answer:
15
Step-by-step explanation:
Answer:
$1.49 per pound of bananas at Smiths
Step-by-step explanation:
1. 10 pounds is $14.90
2. Find how much one pound costs by dividing 14.90 by 10
3. 14.90/10= 1.49
4. $1.49 per pound of bananas at Smiths
Answer:
0.13%
Step-by-step explanation:
Mean, u = 17.4%
standard deviation, sd = 27.5%
We are looking for the probability that the money will double in value. Therefore we are looking for the value of x = 100% (meaning the value is 100% more that the previous year)
Find the value of z-score
z = (x-u)/sd
= (100 - 17.4) / 27.5 = 3.003
Find the z score using the z-table
From z-table at P(z<3.003) = 0.9987
So, for the probability that it the money will be double is
P (Z>2.8982) = 1 - P(z<2.8982)
= 1- 0.9987
= 0.0013 = 0.13%
First calculate the total price of the car alarm
P = 325 + 0.12(325)
P = $ 364 is the total prize of the car alarm
then calculate the discounted price
35%-off sale
P = 364( 1 - 0.35)
P = 364(0.65)
P = $ 236.6
$ 100 coupon
P = 364 - 100
P = $ 264
so it is better to have the 35%-off sale
so the answer is A