1st one is the correct one
Given :
Initial concentration , 240 ppm .
Final concentration , 360 ppm .
To Find :
Percent increase.
Solution :
Percentage increase is given by :

Therefore , percent increase is 50 % .
Hence , this is the required solution .
$34.60 rounds to $35
$24.99 rounds to $25
$527.85 rounds to $528
Now add the rounded numbers together:
$35
$25
$528
————-
$588.00 (estimated monthly expenses)
a)
Answer: 0.91 m
Explanation:
We know that,
P.E. = m g h
Where,
P.E = Potential energy
m = Mass of the object
g = acceleration due to gravity (9.8 m/s²)
It is given that, m = 1.5 kg
P.E. = 13.44 J
⇒ 13.44 = 1.5 kg × 9.8 m/s² × h
⇒ h = 0.91 m
Hence, apple sits om 0.91 m tall counter.
b)
Answer: 216 J
Explanation:
P.E. = m g h
Weight, mg = 120 N ( given)
height, h = 1.8 m ( given)
The energy possessed by the suitcase is due to virtue of its position (gravitational potential energy)
P.E. = 120 N × 1.8 m = 216 J
Hence, the energy possessed by the suitcase sitting on the counter is 216 J.
He should set up the refreshment stand on the incenter of the obtuse triangle. The incenter of a triangle is described as the intersection between the angle bisectors of a triangle. The inradius are the line segments from the incenter of the triangle to each of the three sides of the triangle which are all equal. The inradius is depicted as the radius of an inscribed circle in the triangle. Therefore, the shortest equal distance from his stand to each road is C. on the incenter.