7.085x10-14 would simplify to 70.85-14, which equals 56.85
Diana drove 169.5 miles in total.
Step-by-step explanation:
Average speed first = 50 miles
Driving time = 1.5 hours
Distance = Speed*Time

Average speed afterwards = 42 miles
Driving time = 2.25 hours
Distance=Speed*Time

Total distance = 75+94.5
Total distance = 169.5 miles
Diana drove 169.5 miles in total.
Keywords: distance, speed
Learn more about speed at:
#LearnwithBrainly
Answer:
27.385 cm longer would we expect Mike's arm span to be than George's.
Step-by-step explanation:
We have to find how many centimeters longer would we expect Mike's arm span to be than George's using the equation:
y= 4.5x + 0.977 x
where y= arm span
and x= height
Given:
Mike's height=x = 175 cm
so Mike's arm span= y= 4.5 x + 0.977 x
= 4.5* (175) + 0.977* (175)
= 787.5 + 170.975
= 958.475 cm
George's height = x = 170 cm
so George's arm span= y= 4.5 x + 0.977 x
= 4.5* (170) + 0.977* (170)
= 765 + 166.09
= 931.09 cm
Mike's arm span longer than George's = Mike's arm span - George's arm span
= 958.475 - 931.09
= 27.385 cm.