114/6=9 parts per minute. 9 parts * 15 minutes= 135 parts
Here, we are to find the speed of mark in miles per hour.
The speed of Mark in miles per hour is 12 miles per hour.
Total distance Mark travelled = 6 miles
Total time taken = 30 minutes
convert minutes to hour
<em>60 minutes = 1 hour</em>
30 minutes = 1/2 hour = 0.5 hour
<em>Speed = distance ÷ time</em>
= 6 miles ÷ 0.5 hour
= 12 miles per hour
Read more:
brainly.com/question/18102135
Answer: The horizontal asymptote y = 10 means that the final concentration will always be greater than 10%.