answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kramer
2 years ago
15

Is the number 65.4349224... rational or irrational? Explain.

Mathematics
3 answers:
ArbitrLikvidat [17]2 years ago
7 0

Answer:

It is irattional because the number keeps changing

Step-by-step explanation:

Wittaler [7]2 years ago
5 0

Answer:

my guess is irrational

Step-by-step explanation:

A rational number is a number that can be express as the ratio of two integers. A number that cannot be expressed that way is irrational. For example, one third in decimal form is 0.33333333333333 (the threes go on forever).

Guest1 year ago
0 0

The answer is 12.6473436373

You might be interested in
Consider coordinate system a, with the x axis along the plane. which forces lie along the axes?
Butoxors [25]
It seem like there are information missing on the question posted. Let me answer this question with all I know. So here is what I believe the answer is, the horizontal force.

Hope my answer would be a great help for you.    If you have more questions feel free to ask here at Brainly.
7 0
1 year ago
If you apply the changes below to the quadratic parent function, f(x) = x2, what is the equation of the new function? Shift 3 un
Alex17521 [72]
To apply the changes to the equation of a vertical stretch of 4 and a translation of 3 units to the right, as well as the correct answer would be choice B.

The reason for this is when you apply a vertical stretch, because it changes the y-values (which causes it to vertically stretch or appear skinnier when graphed), you would multiply 4 to f(x) which would look like 4x^2.

Then, since you have a reflection over the x-axis, you must multiply a -1 to f(x) to reflect it over the x-axis which would result in -4x^2.

Finally, it also asks to shift the graph right 3 which by moving it right, you change the x values meaning you will perform f(x-3) to achieve this (subtract the value from x when you move right, and add the value to x when you move left).

This therefore results in your answer, the new graph would be
g(x)= -4(x-3)^2 or choice B.
8 0
2 years ago
Josiah works at an electronics store as a salesperson. Josiah earns a 2% commission on the total dollar amount of all phone sale
salantis [7]

Answer: the equations are

0.02x + 0.07y = 156

y = 300 + x

Step-by-step explanation:

Let x represent the total dollar amount of phone sales that she makes.

Let y represent the the total dollar amount of computer sales that she makes.

Josiah earns a 2% commission on the total dollar amount of all phone sales he makes, and earns a 7% commission on all computer sales. She earned a total of $156 in commission. This means that

0.02x + 0.07y = 156 - - - - - - - - - - -1

Josiah had $300 more in computer sales than in phone sales. This means that

y = 300 + x

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
The graphs of f(x) = 10x and its translation, g(x), are shown. On a coordinate plane, 2 exponential functions are shown. f (x) a
cricket20 [7]

Answer:

g(x)=(10)^{x-3}

Step-by-step explanation:

* <em>Lets explain how to solve the problem</em>

- The form of the exponential function is f(x)=a(b)^{x} , where

 a is the initial amount (x = 0) , b is the growth factor

- If b > 1 , then the function is exponential growth function

- If 0 < b < 1 , then the function is exponential decay function

- If the function translated horizontally by h units to the right , then

 the new function is g(x)=a(b)^{x-h}

- If the function translated horizontally by h units to the left , then

 the new function is g(x)=a(b)^{x+h}

- If the function translated vertically by k units up , then the new

 function is g(x)=a(b)^{x}+k

- If the function translated vertically by k units down , then the new

 function is g(x)=a(b)^{x}-k

* <em>Lets solve the problem</em>

∵ f(x) is an exponential function

∵ Points (0 , 1) , (1 , 10) , (2 , 100) belong to f(x)

- g(x) is the image of f(x) after translation

∵ Points (3 , 1) , (4 , 10) , (5 , 100) belong to g(x)

∵ point (0 , 1) on f(x) becomes (3 , 1) on g(x)

∵ point (1 , 10) on f(x) becomes (4 , 10) on g(x)

∵ point (2 , 100) on f(x) becomes (5 , 100) in g(x)

∵ All the y-coordinates of the points on the function f(x) are the same

 with the y-coordinates of the points on the function g(x)

∴ There is no vertical translation

∵ The x-coordinates of the points on the function f(x) are added by

   3 units to give the x-coordinates of the points on the function g(x)

∴ f(x) is translated 3 units to the right

∵ f(x)=(10)^{x}

∴ g(x)=(10)^{x-3}

- Look to the attached graph for more understand

# Red graph represents f(x)

# Blue graph represents g(x)

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Central school is hosting a “central has talent” show. They will award various prizes for the best 3 acts in the show. First pla
Serjik [45]
Well you didn't post the expressions but let X be the amount of money for first place. This means X-50 would be the amount of second place because <span>each subsequent place after 1st wins $50 less than the previous place. Thirds, would be X-50-50 or X-100

Thus the total amount of money would be all of the values combined which is X+X-50+X-100=3X-150
</span>
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Do now for 3-22 A large pizza has a diameter 35cm. Two large pizzas cost $19.99. A medium pizza has a diameter 30 cm. Three medi
    10·1 answer
  • you buy 6 notebooks, 10 folders, 1 pack of pencils, and 1 lunch box for school. after using a $10 gift card, how much do you owe
    11·1 answer
  • Store A advertises a sale for 3 loves of bread for $5.94. Explain how to use an equivalent rate to find the unit price of the br
    8·2 answers
  • Della bought a tree seedling that was 2 1/4 feet tall. During the first year, it grew 1 1/6 Feet. After two years, it was 5 feet
    10·1 answer
  • Predict how much money can be saved without having a negative actual net income. monthly budget budgeted amount actual amount in
    8·1 answer
  • Malcolm can run a race at a speed of 6 minutes per mile, while Joshua runs at 8 minutes per mile. In a 10-mile race, how many mi
    7·1 answer
  • Kim’s lunch cost is 12.74 she included a tip of 15%
    7·1 answer
  • Speedy Boat Rental charges a $15 deposit fee plus $2 for
    8·1 answer
  • joanne cannot decide which of two washing machines to buy. The selling price of each is ​$660. The first is marked down by ​40%.
    14·1 answer
  • A scale drawing of a car is presented in the following three scales. Order the scale drawings from smallest to largest. Explain
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!