answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Neko [114]
2 years ago
5

Veronique and Lily compare their investment accounts to see how much they will have in the accounts after seven years. They subs

titute their values shown below into the compound interest formula. Compound Interest Accounts Name Principal Interest Rate Number of Years Compounded Veronique $1,000 5% 7 Once a year Lily $1,800 9% 7 Once a year A = P (1 + r) Superscript t Which pair of equations would correctly calculate their compound interests? Veronique: A = 1,000 (1 + 0.05) superscript 7, Lily: A = 1,800 (1 + 0.09) Superscript 7 Veronique: A = 1,000 (1 + 0.07) Superscript 5, Lily: A = 1,800 (1 + 0.07) Superscript 9 Veronique: A = 1,800 (1 + 0.05) Superscript 7, Lily: A = 1,000 (1 + 0.09) Superscript 7 Veronique: A = 1,000 (1 + 0.07) Superscript 5, Lily: A = 1,800 (1 + 0.07) Superscript 9
Mathematics
1 answer:
ch4aika [34]2 years ago
6 0

Answer:

Veronique: A = 1,000 (1 + 0.05) superscript 7, Lily: A = 1,800 (1 + 0.09) Superscript 7

Step-by-step explanation:

the equation used to calculate future value of an investment (or bank deposit) using compound interest is:

future value = present value x (1 + interest rate)ⁿ

  • Veronique: future value = $1,000 x (1 + 5%)⁷ = $1,057
  • Lily: future value = $1,800 x (1 + 9%)⁷ = $3,290.47

You might be interested in
Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
vitfil [10]

Hi!

We will solve this using ratios, like this:

4 1/2 = 4,5 kg of olive oil for 27 $

1 kg of olive oil for x $

_____________________________

x = (27*1)/4,5

x = 27/4,5

x = 6 $ per kilogram

Hope this helps!

8 0
2 years ago
A pack of paper costs $3.75 including tax. Mr. Cooper wants to purchase packs of paper for his class and has a $20 budget. Write
STALIN [3.7K]
If a pack of paper costs 3.75 including tax, and there is a $20 budget, then the equation to find out the answer would be 3.75p is greater or equal to $20. So the answer would be B. 3.75 would be multiplied by the tax and then applied up to $20. 
7 0
2 years ago
Mrs. aviles is planning a fruit-cup party for a class of 18 students and two teachers. She spends $10 for a package of snacks an
zzz [600]

Answer:

domain is x = 3

Thus domain means that for every fruit cup costs $3

Range is f(20) = 60

Step-by-step explanation:

We are given;

Total students for the fruit cup party = 18

Total teachers for the fruit cup party = 2

Cost of each fruit cup =$ 3

Delivery charge = $ 10

Now, the total number of people attending the party = Total number of students + Total number of teachers

Thus;

Total number of people attending party = 18 + 2 = 20

Since cost of each fruit cup is $3.

Thus, for 20 fruit cups, the function is;

f(x) = 20x where x is cost of each fruit cup.

It means the cost of 20 fruit cups = $3 × 20 = $60

Thus, domain is x = 3

Thus domain means that for every fruit cup costs $3

Range is f(20) = 60

6 0
1 year ago
The approximate areas of two states are listed below. Texas: 2.69\times10^5 square miles Rhode Island: 1.21\times10^3 square mil
Pavlova-9 [17]

Answer:

2.6779*10^5

Step-by-step explanation:

The problem given is 2.69*10^5 - 1.21*10^3 which is 269000-1210=267790 -> 2.6779*10^5

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
The school playground is in the shape of a pentagon. There is a drinking fountain at each of the 5 corners of the playground. Th
ipn [44]
The answer is 21 save
7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the solution to –2(5y – 5) – 3y ≤ –7y + 22?
    14·2 answers
  • Which statements are true of functions? Check all that apply. All functions have a dependent variable. All functions have an ind
    14·3 answers
  • Suppose you are determining the growth rate of two species of plants. Species A is 12 cm tall and grows 2 cm per month. Species
    7·2 answers
  • Which equation is y=6x^2+12-10 rewritten in vertex form
    7·1 answer
  • The rocks near the shore between two lighthouses at points A and B make the waters unsafe. The measure of arcAXB is 300. Waters
    6·1 answer
  • Product A requires 5 machine hours per unit to be produced, Product B requires only 3 machine hours per unit, and the company's
    6·1 answer
  • Is the quotient of √10 and 5 a rational number? Explain.
    6·1 answer
  • The selling price of a box of crackers is $1.75 You mark the crackers up to $2.54 . What is the markup percentage?
    6·2 answers
  • A probability calculator is required on this problem; answer to six decimal places. Suppose we will spin the wheel pictured 400
    13·1 answer
  • Gregory bought 0.85 pounds of apples, they cost 1.49 a pound. about how much did gregory spend on apples
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!