(184-94)/5=18
This means that she fills up 18 liters every minute. Thus she will be done in->
184(original amount)+(2 minutes (time passed during first data point)*18(rate of water)=184+36=220
To find the total time taken we divide 220 by 18 which is 220/18=12 2/9
Step-by-step explanation:
<em>Look at the picture</em>
a. 5pk → 5
b. f = 1f → 1
c. -9t → -9
d. -j = -1j → -1
Answer:
33.33%
Step-by-step explanation:
We are told that the customer paid Rs. 2034 after getting 10% discount with 13% vat on marked price (m.p.)
hence:-
2034 = m.p. × 90/100 × 113/100
m.p = (2034 × 100 × 100)/(90 × 113)
m.p. = Rs.2000
Now, due to the fact that VAT (which in this question is given to be 13%) is not the profit of the retailer, thus the selling price (s.p.) of the bag would be given by;
s.p = m.p. × 90/100
s.p = 2000 × 90/100
s.p = Rs. 1800
We are told that the retailer made a profit of 20%
Thus:-
c.p. × 120/100 = s.p.
c.p.= s.p. × 100/120
c.p.= 1800 × 100/120
c.p. = Rs.1500
Therefore, the percentage with which he marked above the c.p is;
% mark up = (m.p - c.p)/c.p) × 100
Plugging in the relevant values, we have;
(2000 - 1500)/1500) × 100
(500/1500) × 100 = 33.33%
Answer:
Option A
Step-by-step explanation:
This is increasing function
The first option is correct
<em>See attached graph for reference</em>
Answer:
Each associate costs the client $700 per day, so a associates will cost the client 700a dollars per day. Each partner costs the client $1500 per day, so p partners will cost the client 1500p dollars per day. The total amount charged 700a+1500p :$14100:
700a+1500p=14100
700a+1500p=14100
Since there were a total of 11 lawyers assigned to the case (associates and partners), we know a+pa+p must equal 11.11.
a+p=11
a+p=11
\underline{\text{Write System of Equations:}}
Write System of Equations:
700a+1500p=
700a+1500p=14100
14100
a+p=11
11