Answer:
540540 dominoes
Step-by-step explanation:
<h2>
Weight of column is 555.83 N</h2>
Step-by-step explanation:
Size of column = 6 inch x 6 inch x 8 ft
Size of column = 0.5 ft x 0.5 ft x 8 ft
Volume of column = 0.5 x 0.5 x 8 = 2 ft³
Specific weight of concrete = 62.4 lb/ft³
Mass = Volume x Specific weight
Mass = 2 x 62.4
Mass = 124.8 lb = 124.8 x 0.454 = 56.66 kg
Weight = 56.66 x 9.81 = 555.83 N
Weight of column is 555.83 N
<h2>
Answer with explanation:</h2>
As per given , we have
, n=331
Critical value for 90% Confidence interval : 
a) Confidence interval :


Hence, a 90% confidence interval for the proportion of Americans who decide to not go to college because they cannot a ord it : 
b) Margin of error : E=1.5%=0.015
Formula for sample size : 
For p =0.48 , we have

Hence, the required sample size to survey = 3002