answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Butoxors [25]
2 years ago
7

A 16-ounce bottle of Spring Water is $1.76. A 20-ounce bottle of Fresh Water is $2.40. Which statement about the unit price is t

rue?
Mathematics
1 answer:
Alex73 [517]2 years ago
6 0
First work out the unit price:
16-oz $1.76/16=$0.11 per oz
20-oz $2.40/20=$0.12 per oz

From this the 16-oz bottle is better value for money than the 20-oz because the unit price is lower.
I don’t have any statements in front of me to make an answer selection, but I hope this helps.
You might be interested in
The lines y=3x-1 and y=ax+2 are perpendicular if a=___
mezya [45]

Answer:

a = \frac{-1}{3}.

Step-by-step explanation:

The equation of line in the form .

y = mx + c

Where m is the slope and c is the y- intercept .

As given

The lines y=3x-1 and y=ax+2 are perpendicular .

Here 3 is slope for equation of line  y=3x-1 and a is slope for equation of line

y=ax+2 .

Now by using properties of the perpendicular lines property .

When two lines are perpendicular than slope of one line is negative reciprocal of the other line .

Thus

a = \frac{-1}{3}

Therefore a = \frac{-1}{3}.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A submarine is 730 m below sea level. An airplane that is directly over the submarine is 9,144 m above sea level. What is the ve
Rina8888 [55]
Submarine: -730
Airplane: 9,144
|-730-9,144|=|-9,874|=9,874
|d|: absolute value
The vertical distance between the submarine and airplane is 9,874 meters.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Pietro made 18 baskets during a basketball game.The number of 3 pointers are 3 more than half of the 2 point shots.how many type
blagie [28]

Total points is 23

<u>Explanation:</u>

Given:

Total number of baskets = 18

Let the number of 2 pointer shots be x

Let the number of 3 pointer shots be y

According to the question:

y = \frac{x}{2} + 3                  -1

The equation can be formed as:

\frac{x}{2} + 3 + x = 18

On solving this equation further we get:

\frac{x+6+2x}{2} = 18\\\\9x = 36\\\\x = 4

Putting the value of x = 4 in equation 1

y = \frac{x}{2}+3\\ \\y = \frac{4}{2} + 3\\\\y = 5

Points for 2 pointer shots = 4 X 2

                                        = 8

Points for 3 pointer shots = 5 X 3

                                        = 15

Total points = 8 + 15

                  = 23

Therefore, total points is 23

5 0
2 years ago
Martin is building a model. He cuts two pieces of wood that are each 6 1/3 inches long from a board with a total length of 18 in
Murljashka [212]

please answer my

question

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Your promotional budget for the year is $300 for personal selling, $300 for sales promotion, \$1,500 for advertising, and $500 f
aleksandr82 [10.1K]

Answer:

to get the total promotion budget for the year we will add $300 for personal selling plus $300 for sales promotion plus $1500 for advertising plus $500 for image promotion to the a total of 2600 dollars

8 0
2 years ago
Other questions:
  • The price of a bike at Store A is 5/6 the price x (in dollars) at Store B. The price at Store A is $150.60. Write and solve an e
    13·2 answers
  • James is placing 40.5 inch poster on his 132.75 inch wall. He wants to center the poster horizontally on the wall. How far from
    13·1 answer
  • A literary magazine editor must choose 4 short stories for this month's issue from 17 submissions. in how many ways can the edit
    7·1 answer
  • A pizza shop sells pizzas that are 10 inches (in diameter) or larger. A 10-inch cheese pizza costs
    10·2 answers
  • A hot air balloon is floating above a straight road. To estimate their height above the ground, the balloonists simultaneously m
    10·1 answer
  • Four speed skaters, Marco, Naim, Oliver, and Pedro, compete in a relay race where they all agree that Naim will be the last
    14·2 answers
  • The expression 3(2x + 7) − 4(−3x + 5) is equal (=) to
    6·2 answers
  • Jackson bought 555 ounces of raisins for \$4$4dollar sign, 4.
    15·2 answers
  • Given p=3q which of these will be p if q is increased by 2?
    9·1 answer
  • Katherine bought a total of 14/16 pound of blue beads and silver beads at the store. The weight of the blue beads is 6/8 of the
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!