<span>In the binomial experiment, the number of times the six-sided cube was rolled is the number of trials. Thus the number of trials for this binomial experiment is 12.
The formular for a binomial experiment is nCx (p)^x (q)^(n - x)
where: n is the number of trials, x is the success event, p is the probability of success, q is the probability of failure.</span>
Answer:
The value of the printer on the first year was $ 23,750.00. On the second year it was $ 22,562.5. On the third year it was $ 21,434.38.
Step-by-step explanation:
Since the printer depreciates at a rate of 5% per year, I believe the stated equation is miss typed. Therefore I'll answer this with the correct equation that would represent that setting:

In the first year the value of the printer is:

On the second year the value of the printer is:

On the third year the value of the printer is:

The value of the printer on the first year was $ 23,750.00. On the second year it was $ 22,562.5. On the third year it was $ 21,434.38.
Answer:
$163.54
Step-by-step explanation:
Volume of rectangular container = 10m^3
Length = 2(width)
Material for the base cost $10 per square meter
Material for the side cost $6 per square meter
Volume = L*B*H
L= 2W
V = (2W).W. H
10 = 2W^2.H
H = 10 /2W^2
H = 5/W^2
Let C(w) = cost function
C(w) = 10(L.W) + 6(2.L.H + 2.W.H)
= 10(2W.W) + 6(2.2W.H + 2.W.H)
= 10(2W^2) + 6(4W.H + 2.W.H)
= 10(2W^2) + 6(4W*5/W^2 + 2.W*5/W^2)
= 20W^2 + 6(20/W + 10/W)
= 20W^2 + 6((10+20)/W)
= 20W^2 + 6(30/W)
C(w) = 20W^2 + 180/W
To find the minimum value, differentiate C with respect to w
C'(w) = 40W - 180/W^2
Put C'(w) = 0
0 = 40W - 180/W^2
40W = 180/W^2
40W^3 = 180
W^3 = 180/40
W^3 = 4.5
W = cube rt(4.5)
W = 1.65m
C = 20(1.65)^2 + 180/1.65
C = 54.45 + 109.09
C= $163.54
Minimum cost = $163.54
Answer:
a) distance halfway = 16.49 [m], displacement halfway = 10.5 [m]
b) distrance traveled increases when the child completes one circuit of the track.
Step-by-step explanation:
a) Distance is a scalar quantity that tells you how much space a body has covered when moving. Displacement is a vector quantity that tells you how far from its initial position and object is after moving.
In this case, the child goes around the track only halfway from point 1 to point 2. We know the circunference or perimeter of a circle to be 2*PI*radius. We also know the child only when halfway, so we need to divide the perimeter by 2, thus we get distance = PI*radius
- distance halfway = (PI)*(5.25) = 16.49 [m]
And now that we know the definition of displacement, we can easily see that the child went from point 1 to point 2 which is located at a distance of 1 diameter from point 1:
- displacement halfway = D = 2*radius = 2(5.25) = 10.5 [m]
b)What happens to the distance when the child completes one circuit? The distance will increase beause he is now completing the circuit so he is covering more ground in his movement:
- distance circuit = 2*(PI)*radius = 2(PI)(5.25) = 32.99 [m]
32.99 is more than 16.49 so we are certain that the distance increases.
Answer:
An equilateral triangle
Step-by-step explanation:
Because an equilateral has a feature that all sides have the same length and all angles are of the same, it does not matter from which side and peak the centroid, circumcenter, incenter and orthocenter is created, they would always end up at the same point.