X = kpm/y where k is a constant
x=2,y=4,p=0.5, m=2 so:-
2 = k*0.5*2 / 4
2 = 0.25k
k = 2/0.25 = 8
required equation is x = 8pm/y
Answer:
to find the dimension I would get 3.6/4.5=x/70 amd u get 3.6*70=4.5x and u get 252=4.5x and x=56
Step-by-step explanation:
Answer:
12
Step-by-step explanation:
0.8 is equal to 80%
you need to figure out 80% of 15
100% = 15
10% = 1.5
(x8)
80% = 12
you would need to shade 12 out of 15 boxes which gives 0.8 chance of picking a shaded one
Answer:

Step-by-step explanation:
Using central Limit Theorem (CLT), The sum of 100 random variables;
is approximately normally distributed with
Y ~ N (100 ×
) = N ( 50,
)
The approximate probability that it will take this child over 55 seconds to complete spinning can be determined as follows;
N ( 50,
)




Using Chebyshev's inequality:

Let assume that X has a symmetric distribution:
Then:


where: (
)
