To determine the cost of each meter of the ribbon, we divide the cost for 5 meters of ribbon by 5. That is,
x = $4 / 5
where x is the cost of each meter. Simplifying will give us an answer of $0.8/m. Converting this to per mm.
($0.8/m) x (1 m/ 1000 mm)
= $0.0008/mm
Answer: 
Step-by-step explanation:
The given geometric series are:
a)
on simplifying in decimals, we get

b) 
on simplifying in decimals, we get

c)
on simplifying in decimals, we get

Thus, this geometric series represent 0.4444.
d)
on simplifying in decimals, we get

Roper is not using a simple random sample. The samples are calculated to get 500 males and 500 females. This would be very unlikely or improbable to take place in a simple random sample. The design that they are using is a stratified sampling (dividing the population into groups) with 2 strata and these are the males and females.
3/4 = 6/x....3/4 = 6/8...notice that proportions are nothing but equivalent fractions
x = 8
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Obviously this a log function. What you have to know about the parent graph of a log function is that it goes through the origin (0, 0). Ours appears to go through -1, so it has moved 1 unit to the left, and our appears to have moved up 3 units. The parent graph for the log function in standard form is
f(x) = log(x - h) + k.
where h indicates the side to side movement, and k represents the up and down movement. In our standard form, we fit in -1 as follows: (x - (-1)), which of course is equivalent to (x + 1). Because our function has moved up 3 units, our k is a positive 3. So the translation of the parent graph to what we see is
g(x) = log(x + 1) + 3, choice C