The inventory system whereby the merchandise inventory account balance is merely a record of the most recent physical inventory count is called the periodic system. The periodic inventory system is a<span> method of accounting for merchandise inventory in which the cost of the inventory sold is determined only at the end of an accounting period.</span>
<span>The updates in this system are made on a </span>periodic<span> basis. </span>
Answer:
$44
Explanation:
The computation of the accrued interest expense is shown below:
= Face value or Principal × rate of interest × number of days ÷ (total number of days in a year)
= $6,600 × 8% × (30 days ÷ 360 days)
= $44
We assume there are 360 days in a year
And, the 30 days is calculated from December 1 to December 31
This is the answer and same is not mentioned in the given options.
Answer:
C. 30,210
Explanation:
Cost of merchandise sold = cost of merchandise purchase - cost of merchandise left in inventory
= Purchases of $32,000 - Purchases discounts of $960 - Purchases returns and allowances of $1,200 + Freight In of $1,040
- ( Merchandise inventory at September 30 of $6,370 - Merchandise inventory September 1 of $5,700)
= 32,000- 960- 1,200+1,040 - 670 = 30,210
Answer:
$427,011.92
Explanation:
We use the present value formula i.e to be shown in the attached spreadsheet
Given that,
Future value = $0
Rate of interest = 7.5%
NPER = 15 years
PMT = $45,000
The formula is shown below:
= -PV(Rate;NPER;PMT;FV;type)
And, in type we write the 1 instead of 0
So, after solving this, the present value is $427,011.92
Answer:
Option D. Provide incentives to employees, and reduce consultation charges.
Explanation:
The reason is that the company's survival is based on the cash generation mechanism which is because of increased sales. If the sale of the company are higher then it is more likely that the company is able to breakeven which means it will reach no profit and no loss position very easily. To increase the chances of survival of the business, the employees must be motivated by paying them higher pays for better service delivery and higher commissions for grabbing higher sales. Furthermore, the company must also reduce the initial consultation charges to encourage to purchase of their services and acquire greater share of the market which will grow the business.