Answer: Rs. 1,52,550
Step-by-step explanation:
CP of motorcycle = 125000
Selling Price fixed = 125000 + 20% = 150000
10% discount = 150000*10% = 15000
SP after 10% discount
= 150000-15000= 135000
VAT at 13% = 135000 * .13 = 17550
Mr Gurung paid total
135000 + 17550 = 152550
Answer:
<u>Domain:</u>
The domain of this can be any value between 0 to 565 miles per hour
<u>Range:</u>
The reasonable range can be the distance traveled which can be from 0 to 13,560 miles (no plane travel is longer than 24 hours, we assume).
Step-by-step explanation:
Domain is the input, set of x values for the function.
Range is the output, set of y values for the function.
This isn't a function essentially, but it is given that an Airplane travels at 565 miles per hour.
<em>We can say that the domain will be the speed of the airplane and the range would be the distance it travels.</em>
<em />
<u>Domain:</u>
The domain of this can be any value between 0 to 565 miles per hour
<u>Range:</u>
The reasonable range can be the distance traveled which can be from 0 to (565*24=13,560 miles) 13,560 miles (no plane travel is longer than 24 hours, we assume).
Answer:
I think is is a bit b
Step-by-step explanation:
a or b
Answer:
The amount of money that should be invested at the rate of 5.25% is $12,000 and the amount money that should be invested at the rate of 4% is $13,000
Step-by-step explanation:
we know that
The simple interest formula is equal to
where
I is the Final Interest Value
P is the Principal amount of money to be invested
r is the rate of interest
t is Number of Time Periods
Let
x ------> the amount of money that should be invested at the rate of 5.25%
25,000-x -----> the amount money that should be invested at the rate of 4%
in this problem we have
substitute in the formula above
Solve for x
therefore
The amount of money that should be invested at the rate of 5.25% is $12,000 and the amount money that should be invested at the rate of 4% is $13,000
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Stay safe hope this helps