Answer:
The manger did not make a mistake
To determine the effect that an increase in price would have on revenue, we have to determine the price elasticity of demand.
Price elasticity of demand measures the responsiveness of quantity demanded to changes in price
Price elasticity of demand = percentage in quantity demanded / percentage change in price
4% / 5% = 0.8
The elasticity of demand is less than 1, this means that demand is inelastic
When demand is inelastic, if price is increased, the fall in quantity demanded would be less than the increase in price. As a result, if price is increased total revenue would fall.
Based on the manger's calculation, demand is inelastic, so she was not wrong in increasing price.
Explanation:
Answer:
245 free throws
Explanation:
x will be number of times Audreys makes a shot, and let y be total number of the shots.
x/y = .875
(x+13)/(y+20) = .860
Let solve for x in equation 1
x = .875y
We will plug the for x in the equation 2
(.875y+13)/(y+20)
= .860
.875y + 13
= .860y + 17.2
.015y = 4.2
y = 280
Audreys has taken 280 shots.
We will Plug that back into the equation 1 in order to find out how many Audreys made.
x/280 = .875
x = 245
Hence :
Audreys made 245 free throws
Answer:
Cost of common equity is 16.49%
Explanation:
The WACC of weighted average cost of capital is the cost of a firm's capital structure. The capital structure of the firm can comprise of the following components namely debt, preferred stock and common stock.
For a firm which has only debt and equity, the WACC is calculated as follows,
WACC = wD * rD * (1 - tax rate) + wE * rE
Where,
- w represents the weight of each component
- r represents the cost of each component
- we multiply the cost of debt (rD) by (1 - tax rate) to calculate the after tax cost of debt
Plugging in the values of the available components, we can calculate the cost of common equity to be,
0.1370 = 0.3 * 0.12 * (1 - 0.4) + 0.7 * rE
0.1370 = 0.0216 + 0.7 * rE
0.1370 - 0.0216 = 0.7 * rE
0.1154 / 0.7 = rE
rE = 0.164857 or 16.4857% rounded off to 16.49%
Answer: $184.34
Bess issued four checks with amounts $175.17, $175.53, $175.35,and $184.34. With the total amount she issued, she expected her balance based on her cash register to be $869.96, but as per bank statement, her balance is $1054.13.
To get the amount of check which is not cleared yet, we have to deduct the balance in the cash check register from that of the bank statement:
$1054.13-$869.96 =184.17
$184.34 is the best answer because it is the last he wrote and the discrepancy of 0.17 may be due to some bank charges Bess had not recorded.
Answer:
The correct answer is D
Explanation:
Expenditure is the funds which is used by organizations, firms or the corporations in order to attain the improve existing ones, new assets or the decrease the liability. In short, it is the use of the resource in the business operations.
So, when the expenditure is made on machine which is used by an enterprise need to be capitalized if it increase the quantity produced by the machine.