Answer:
The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is 19.338% (Rounding to the next thousandth place)
Step-by-step explanation:
1. Let's review the information provided to us to answer the question correctly:
Probability that carbon emissions from the company’s factory exceed the permissible level = 35% = 0.35
Accuracy of the test of emissions level = 85% = 0.85
2. The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is?
These two events, carbon emissions from the company’s factory and the accuracy of the test are independent events, therefore:
Probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level = 1 - 0.35 = 0.65
Probability that the test predicts the opposite to be true = 0..35 * 0.85 = 0.2975 (The opposite is that the carbon emissions from the company exceed the permissible level)
Probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is:
0.65 * 0.2975 = 0.193375
The probability that carbon emissions from the factory are within the permissible level and the test predicts the opposite to be true is 19.338% (Rounding to the next thousandth place
MARK BRAINLIEST PLS
I believe the correct answer among the choice presented above is the second option. The minimum number of points needed to determine the equation of a line containing those points is two. This is because two points is also needed to make or define a line.
Total coins in the jar = 50. Number of coins with a value less than $0.05 = 20 (the pennies). ... Probability of picking a penny = 20/50 = 40%. ... 'Odds' = 3 to 2 against it.
So, she wants to be at school at 7.40 (5 mins early)
she needs:
15 mins
5/12 hours (which is

, so 25 mins
so far: 40 mins
then 0.7 and 0.15: we can add those, since they're in decimals: 0.85.
how many minutes is this?

so 39 mins.
together with the previous 40, it's 79 minutes, which is 1 hour and 19 minutes: so she needs to wake up 1 hour and 19 minutes before 7.40 , which is
6.21!