answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denpristay [2]
2 years ago
7

Use the fact that d = rt to write the system of equations that represents the scenario. Let x be the speed of Aro's paddling and

let y be the speed of the river. Upstream: 5.2 = ( ) Downstream: 5.2 = ( )
Mathematics
1 answer:
AnnZ [28]2 years ago
7 0

Answer:

Answer: upstream: 5.2= (x-y) 5

Downstream: 5.2= (x+y) 2.5

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Lisa says that the indicated angles cannot have the same measure. Marita disagrees and says she can prove that they can have the
AlexFokin [52]
I agree with Marita, that the angles could have the same measure.  This can be proven if you set the two amounts equal and solve for x. 

9x - 25 + x = x + 50 + 2x - 12

To begin, we should combine like terms on both sides of the equation to start simplifying the equation.

10x - 25 = 3x + 38

Next, we should subtract 3x from both sides and add 25 to both sides to get the variable x alone on the left side of the equation.

7x = 63

Finally, we should divide both sides by 7, to get rid of the coefficient of x.

x = 9

If you plug in 9 for x in our first equation, you get that both of the angle measurements equal 65 degrees.  This means that Marita is correct, because if x = 9, then the angles would have the same measure.


8 0
2 years ago
Mua hàng hóa 10000kg về nhập kho,Đơn giá 200 000đ/kg,thuế gtgt là 10%,trả bằng chuyển khoản 50%,còn nợ người bán.Chi phí vận chu
Savatey [412]
I don’t think so it’s right question
6 0
2 years ago
Fuji apples cost $3.00 per pound, and Golden Delicious apples cost $2.00 per pound. A childcare center purchases 30 pounds of a
konstantin123 [22]

Answer:

3(30-g)

Step-by-step explanation:

A following table titled Apples showing Pounds, Cost per Pound and Total.

\begin{array}{cccc}\text{Apples}&\text{Pounds}&\text{Cost per Pound}&\text{Total}\\ \\\text{Fuji}&30-g&3&x\\ \\\text{Golden delicious}&g&2&\\ \\\text{Total}&30&&80\end{array}

This means that

1 pound of Fuji apples costs $3

(30 - g) pounds of Fuji apples cost \$(30-g)\cdot 3

Hence, the total is

x=3(30-g)

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A) The ratio 20 minutes to 1 hour can be written in the form 1:n.
Fudgin [204]

Answer:

a) 1:3

b) 9:225,000

Step-by-step explanation:

A)

1 hour is equal to 60 minutes. Written as a fraction it would look like

\frac{20}{60} which would be equal to \frac{1}{3}, or 1:3

B)

Just multiply both sides of the ratio by 9, you will get 9:225,000

Hope I helped, please mark as brainliest! Have a good day!

7 0
2 years ago
Under her cell phone plan, Camila pays a flat cost of $63.50 per month and $5 per gigabyte, or part of a gigabyte. (For example,
Luden [163]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
1 year ago
Other questions:
  • The number of concert tickets sold doubles every hour. After 12 hours, all of the tickets are sold. After how many hours are abo
    8·1 answer
  • Theo recorded the means and mean absolute deviations of his language arts and Biology scores. He found the difference in the mea
    14·3 answers
  • Hans is planting a garden with snapdragons and daisies. The table shows some possible combinations of the two plants. If Hans pl
    9·2 answers
  • James has 6 stamps in his stamp collection. Roy has 12 stamps in his stamp collection. James adds 2 stamps to his stamp collecti
    10·1 answer
  • Find the value of X in the diagram below.
    9·1 answer
  • Suppose that a new company has five employees: Zamora, Agraharam, Smith, Chou, and Macintyre. Each employee will assume one of s
    14·2 answers
  • Is the right arm or left arm stronger? Twenty five right handed people were studied. They were asked to do as many bicep curls a
    12·1 answer
  • Bonita has a standard of 2 hours of labor per unit, at $12 per hour. In producing 2600 units, Bonita used 5050 hours of labor at
    7·1 answer
  • By how much does a a^3-2a exceed a^2 + a -6
    11·1 answer
  • Which multiplication equation can be used to explain the solution to 15 divided by 1/3
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!