Answer:
The critical t values are -1.746 and 1.746.
Step-by-step explanation:
Given information:
The weight of a USB flash drive is 30 grams and is normally distributed.
Population mean = 30
Sample size = 17
Sample mean= 31.9
Standard deviation = 1.8
Significance level, α=0.10
Null hypothesis: 
Alternative hypothesis: 
It is a two tailed test.
The t-critical values for a two-tailed test, for a significance level of α=0.1 are -1.746 and 1.746.
Therefore the critical t values are -1.746 and 1.746.
First, begin by converting the tip of 12% to a decimal.
.12
Now, multiply that by the total bill.
.12*143=17.16
We now know the numerical value of the tip.
Add the tip to the total bill and get your answer.
143+17.16=160.16
The statement "<span>The rate of change of y with respect to x is inversely proportional to y^4" can be written mathematically as dy/dx = k/y^4
To solve the differential equation, we use variable saparable method.
y^4 dy = kdx
Integrating both sides gives,
y^5 / 5 = kx + A
y^5 = 5kx + 5A = Bx + C; where B = 5k and C = 5A
![y= \sqrt[5]{Bx+C}](https://tex.z-dn.net/?f=y%3D%20%5Csqrt%5B5%5D%7BBx%2BC%7D%20)
</span>
Answer:300,000 + 600+80+4; you only use the addends of the digits with value when writing a number in expanded form.
Step-by-step explanation: